אהרון דוד

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. אהרון דוד
אהרון דוד

אהרון דוד

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בן חיים ושרה

יליד רומאן, רומניה

נולדתי בשנת 1925 בעיר רומאן, רומניה. אבי היה אופה ועסק גם בחלוקת הלחם, אמי הייתה תופרת. היו לי שישה אחים ואחיות. היהודים בעיר היו קהילה מגובשת, כולל העשירים והעניים שהתפללו בבית כנסת אחד. למדתי בבית ספר לבנים, ושעה ביום למדתי עברית. היחסים עם הגויים היו טובים. לאחר בית ספר יסודי התחלתי לעבוד בחנות לכלי בית.

עם תחילת המלחמה נאלצנו לענוד את הטלאי הצהוב והיינו נתונים לעוצר בשעות הלילה. כאשר הייתי בן 15 נלקחתי לעבודות כפייה בעיר. עיקר עבודתי הייתה חפירת שוחות. את המזון הבאנו מהבית, אך לא סבלו מהתעללות, רק נדרשנו לעבוד קשה ובמשך שעות ארוכות. לאחר שנה הסתיימה המלחמה באזור ושוחררתי מהעבודה.

למזלי, במלחמה לא נפגע איש ממשפחתי הקרובה.

לאחר המלחמה יצאתי עם חברתי צ’רנה, לימים אשתי, להכשרה לקראת עלייה ארצה. ההכשרה הייתה מטעם תנועת “גורדוניה” והתקיימה בעיר בקאו. היינו בהכשרה כשנה וחצי.

בתחילת מאוקטובר 1947 עלינו על סיפון אניית המעפילים “מדינת היהודים”. הבריטים תפסו את האנייה והגלו את המעפילים לקפריסין. אני וצ’רנה נישאנו בשנת 1947 באי. היינו בקפריסין כשנה וחצי והגענו ארצה לאחר קום המדינה.

נשלחנו למעברת באר יעקב, משם עברנו לצריף בצופית.

הייתי חקלאי, בתחילה עבדתי כשכיר בחברת “יכין חק”ל” ובהמשך כעצמאי.

לצ’רנה ולי שלושה ילדים: יצחק, ישראל ודורית, וכן 9 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים