אהרון צ’רנה

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. אהרון צ’רנה
אהרון צ'רנה

אהרון צ’רנה

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בת יצחק ופסיה קמפלמאכר

ילידת רומאן, רומניה

נולדתי בשנת 1928 בעיר רומאן, רומניה. אבי עבד כמלצר בבית קפה מקומי. הוא נפטר כאשר הייתי בת 10. אמי הייתה עקרת בית. היו לי עוד שתי אחיות, אחת גדולה ממני, והשנייה צעירה יותר.

בילדותי למדתי בבית ספר יהודי. הספקתי ללמוד 4 שנים, אחר כך לא אפשרו ליהודים ללמוד. התגוררנו עם הסבתא שפרנסה אותנו. לסבתי הייתה חברה לתיווך עובדי משק בית. אני ואחותי למדנו תפירה ועבדו אצל יהודייה, כך עזרנו בפרנסת הבית.

עם תחילת המלחמה השתנה יחס הרומנים ליהודים. סבלתי מיחס משפיל ופעם אף הכו אותי בחבלים סתם כך ללא סיבה. השלטון היה רומני, אך פעל בהשראת הגרמנים. מול ביתנו שכנה מפקדה של הגרמנים, לכן לאחר זמן לא רב גורשנו מהבית. נאלצנו לשכור דירה במקום אחר. לאחר המלחמה קיבלנו חזרה לידנו את הדירה שלנו.

תושבי העיר סבלו מהפצצות הרוסים שניסו לפגוע במפקדות הגרמנים. מאחר ונשים לא נלקחו לעבודות כפייה, המשכתי בעבודת התפירה. בעת הכיבוש הגרמני נאלצנו לענוד טלאי צהוב והיינו מוגבלים בתנועה עקב עוצר בשעות הלילה. יחס הרומנים ליהודים בעיר רומאן היה טוב יותר ממקומות אחרים. בתקופת המלחמה הרגשנו מחסור במוצרי מזון וגם לא הייתה עבודה, לכן סבלנו מרעב, לעתים חיממנו מים וזה היה ה”מרק” שלנו.

איש מבני משפחתי לא נפגע בימי המלחמה.

לאחר המלחמה הצטרפתי להכשרה מטעם “גורדוניה” בעיר בקאו. לאחר שנה וחצי קיבלנו סרטיפיקטים כיוון שהיינו חקלאים.

אני והחבר שלי, דוד אהרון, עלינו על סיפון אניית המעפילים “מדינת היהודים” באוקטובר 1947 בנמל בבולגריה. האנייה נתפסה והבריטים הגלו אותנו לקפריסין. בשנת 1947 נישאתי לדוד, ולאחר קום המדינה עלינו ארצה.

בארץ עבדתי בחקלאות וכן כתופרת.

לדוד ולי שלושה ילדים: יצחק, ישראל ודורית, וכן 9 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים