איווניר בתיה (ביאטריס) טוצה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. איווניר בתיה (ביאטריס) טוצה
איווניר בתיה (ביאטריס) טוצה

איווניר בתיה (ביאטריס) טוצה

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בת ישראל ופרלה (פנינה) ליבוביץ

ילידת בוטושני, רומניה

נולדתי בשנת 1936 בבוטושני, רומניה. גרנו בין משפחות נוצריות והיחסים אתם היו טובים. אבי עבד במינימרקט. הבית היה מסורתי אך לא דתי, בימי שישי ושבת אבא הלך לבית הכנסת, ובשבת ובימי ראשון החנות הייתה סגורה. אמי נהגה להדליק נרות שבת והכינה ארוחה חגיגית לשישי ולשבת. לאחר הארוחה אימא הניחה גרעינים ואבא היה מקריא מהספר “צאנה וראינה”, וסיפורים מהתנ”ך ביידיש. כמו כן שמרנו על כל חגי ישראל.

אטי, אחותי, ואני למדנו בבית ספר נוצרי והיה לנו מורה פרטי שלימד יידיש ועברית. אמי הייתה שולחת אותי לקנות לה דברים. באחד הימים היא שלחה אותי לקנות 2 ק”ג קפה. בדרכי חזרה הביתה, עברתי ליד מבנה ציבורי ששמרו עליו הגרמנים. השומר הגרמני שלח לעברי את כלבו הגדול והכלב זרק אותי לבוץ, נחלצתי רק כאשר השומר קרא לכלב חזרה. הביתה הגעתי עם שקית הקפה ורטובה מדמעות. הוריי היו שייכים לתנועת ה”איחוד”, ואנחנו, הבנות, היינו ב”גורדוניה”.

בשנת 1938 התחילה התעוררות של אנטישמיות במפלגות הרומניות, והיחסים בין יהודים ונוצרים הורעו. השכנים הנוצרים העלילו על אבא שהוא מחזיק חומר תעמולתי והוא נעצר. לאחר שהגרמנים כבשו את העיר שלחו את אבא למחנה עבודה. עברו עלינו ימים קשים של מחסור והפצצות. ישבנו בשוחות ואסרו עלינו ללכת לבית הספר הנוצרי הקרוב לביתנו ונאלצתי ללכת כ-2 ק”מ כל יום לבית הספר היהודי.

העיר שוחררה בשנת 1944 ואבי חזר ממחנה העבודה.

במלחמה איבדתי את סבי, יעקב ליבוביץ, שגורש מדורוהי לטרנסניסטריה.

בשנת 1951 עלינו ארצה. נשלחנו לשער עליה, משם עברנו למעברת אגרובנק ליד חדרה, גרנו באוהל כ-8 חדשים, ומשם הגענו לנווה ירק.

בשנת 1955 נישאתי לצבי איווניר.

עד גיל 65 עבדתי כמזכירה בבית-ספר התיכון “עמי-אסף”.

אני מתנדבת במושב בעזרה לפעילויות הוותיקים ובארגון יע”ל בבית-חולים בלינסון (רבין).

לצבי ולי ארבעה ילדים: אבי, אנ’צי, ערן ופנינה ו-5 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים