איזק שושנה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. איזק שושנה
איזק שושנה

איזק שושנה

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בת לודביק ורוזליה אוסלנדר

ילידת טימושארה, רומניה

נולדתי בשנת 1938 בעיר טימושארה שברומניה. גדלתי במשפחה עם הורים והאח, גדליה, שהיה גדול ממני ב-12 שנים, האח הוא מצד אבי. אבי היה בעל בית מלאכה וחנות לעורות ולפרוות, אמי הייתה עקרת בית. הספקתי ללכת לגן הילדים עד לפרוץ המלחמה.

בסוף שנת 1941 סימנו הרומנים את בתי היהודים בעירנו. שבוע לאחר שסימנו את הבתים גורשנו מהם. מצאנו מקום מגורים מחוץ לעיר, ברובע של כנופיות גנבים וצוענים. גרנו שם עד סוף המלחמה. ברובע שבו גרנו הוטלו פצצות, גם מצד הגרמנים וגם מצד בעלות הברית. אבי ואחי הספיקו לחפור בונקר עם תמיכה של עצים, לשהייה בזמן ההפגזות. אבי ואחי נלקחו לעבודת כפייה, ואמי פחדה לצאת החוצה בזמן ההפגזות, לכן התחבאנו בתוך ארון. כאשר הגיעו הגרמנים פעם שנייה לעירנו, ב-1942, ברחנו לכיוון רוסיה. ברחנו כל המשפחה פרט לאחי שעבד בשדה תעופה של הגרמנים. הלכנו בדרכים הראשיות כמו כל הפליטים האחרים, וכאשר ירו עלינו מהאוויר ברחנו לשדות התירס. אבי נלקח למחנה עבודה. בכפר ישנו באסם על החציר שריחו הנפלא זכור לי עד היום. היינו בתקופת בציר הענבים והספקתי לדרוך על הענבים כשאר הילדים והנשים. עם בוא הצבא הרוסי חזרנו לעירנו.

לאחר המלחמה למדתי בבית ספר יסודי והייתי בתנועת הנוער “גורדוניה”.

במלחמה איבדתי רבים ממשפחתי שהתגוררו בהונגריה.

נשארנו בעיר עד לחזרתם של אבי ואחי ממחנות העבודה. אחי עלה ארצה לפנינו עם תנועת הנוער “דרור”. אני עליתי לארץ בשנת 1950 באנייה טרנסילבניה.

בשנת 1959 נישאתי לאיזק בנווה ירק.

היום אני מתנדבת פעם בשבוע בבית החולים בלינסון.

לאיזק ולי נולדו שתי בנות: תמר ופנינה ויש לנו 5 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים