אמיר אורה

  1. Home
  2. /
  3. נחשונים
  4. /
  5. אמיר אורה
אמיר אורה

אמיר אורה

Posted in : נחשונים on by : ערן שאקי Comments:

בת שמואל וחנה אלטמן

ילידת פשמש, פולין

נולדתי בשנת 1925 בפשמש, פולין. בשנת 1929 בעקבות משבר כלכלי בפולין, עברה משפחתי לצרפת. לאבי הייתה מעדנייה, גם בפולין וגם בפריז. אמי תפרה מעילי פרווה. סבי היה רב, ואהב לעסוק בפיסול, אך היה מנתץ את מעשה ידיו, לפי הפסוק “לא תעשה לך כל פסל ומסכה”. להוריי נולדו שלוש בנות בהפרשים של כשנה וחצי אחת מהשנייה. אחת מאחיותיי נפטרה בצעירותה, נשארה ציפורה הצעירה ממני בשלוש שנים, ואחי הצעיר ממני ב-17 שנים, הוא נולד בשנת 1941 בצרפת. גדלתי בבית מסורתי ליברלי. אני ירשתי מסבי את הנשמה האמנותית, ליצירות הקרמיקה אשר מקשטות את ביתי – אני לא שוברת את מעשה ידיי.

בשנת 1939 נכנסו הגרמנים לפריז. התחלנו לנדוד לעבר הדרום החופשי, הגענו עד העיר ליאון על גבול האזור הכבוש, ומשם הצלחנו בשנת 1943 לעבור לשוויץ ה”ניטראלית”. לאחר נדודים רבים, תוך כדי הבריחה ממקום למקום, פגשנו בניק, יהודי בעל אזרחות צרפתית, גיבור מלחמת העולם הראשונה, והוא העביר אותי, לתחנת הרכבת לא לפני שהורו לי להוריד את הטלאי הצהוב, כדי לא להתבלט. אמי הייתה חולה בסרטן ומטופלת בתינוק קטן. כאשר נכנסתי לרכבת שנסעה מפריז לדרום נכנסתי לקרון הראשון, שם ישבה אישה עם חמשת ילדיה. לא רציתי להיכנס, אך היא הזמינה אותי להצטרף אליהם ואף נתנה לי מטפחת שאראה כמוהם, מה שהציל אותי בהמשך הדרך. כל משפחתנו, חוץ מאבי, נדדנו כמעט שלוש שנים עד שהגענו לג’נבה, שם עבדתי. בזמן שהותנו בג’נבה הכרתי את בעלי. יום אחד בעלת הבית שלנו הודיעה שבאים לקחת אותי מזרחה, לכן הסתתרתי. הייתי שייכת לצופים היהודים בצרפת, שחברו להתארגנות עם הצופים הפרוטסטנטים בהנהגתו של הכומר, יהודי מומר, בשם “לאבה”, בעזרתם ניצלו אנשים רבים. לאבה קיבל את אות “חסידי עולם” על עזרתו ליהודים. גם בשוויץ לא היה בטוח לחיות, הם שלחו הרבה אנשים חזרה. אך אנחנו נשארנו, אותנו לא שלחו חזרה.

אמי נפטרה בימי המלחמה מסרטן מחוסר טיפול מתאים. יתר בני המשפחה ניצלו.

בשנת 1945 נישאתי למיכה מרטין בשוויץ.

לאחר המלחמה למדתי טיפול בילדים והייתי חברה בקבוצה צרפתית ובלגית של תנועת השומר הצעיר. הקבוצה הגיעה לישראל באנייה היוונית קומנינוס באמצע שנת 1947 ונשלחנו לקבוץ נחשונים.

בקיבוץ טיפלתי בילדים והייתי גננת.

את חיי תיעדתי בספר ובקלטת הנמצאים ב”יד ושם”.

למיכה ולי ארבעה ילדים: חניתה, עפר, עמית והדס.

יש לי 10 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים