אנגלמן דבורה (דולי)

  1. Home
  2. /
  3. נחשונים
  4. /
  5. אנגלמן דבורה (דולי)
אנגלמן דבורה (דולי)

אנגלמן דבורה (דולי)

Posted in : נחשונים on by : ערן שאקי Comments:

בת פאבין ואסתר הלר

ילידת אנטוורפן, בלגיה

נולדתי בשנת 1927 באנטוורפן, בלגיה. יש לי אח ואחות צעירים ממני. גדלתי בבית יפה, מסורתי ומסודר. בכל יום שישי היו על השולחן חלה ובקבוק יין לקידוש, בפסח וביום כיפור נשמרו המצוות. אבי היה קשור למפעל משפחתי גדול בלוקסמבורג, הוא היה בא כוחו של המפעל שהיו לו סניפים בהולנד, בגרמניה ובבלגיה. עד פרוץ המלחמה למדתי בבית ספר רגיל, זכורה לי רק פעם אחת שהתנכלו לי וזרקו עליי אבנים. בחיי היום יום לא הרגשתי שום אנטישמיות.

בליל ה-10 במאי 1940 נכנסו הגרמנים וכבשו את בלגיה. הוציאו אותנו מבית הספר ודרשנו מאתנו לענוד את הטלאי הצהוב. היו איסורים רבים כמו, לא לשבת על ספסלים ציבוריים ויהודים פוטרו מעבודתם. מי שיכל, שינה את חזותו כדי לא להתבלט. את אבי תפסו בתחנת רכבת ואחרי שהובררה יהדותו, הוא הועבר למחנה בעיר מלין, משם נשלח למחנות ההשמדה. אמי, אחי ואחותי התחבאו. אני חייתי בכפר ארזור, שם עבדתי קשה מאוד עבור ילדה צעירה. באחד הימים אמי נסעה הביתה והייתה עייפה מאוד, בחשמלית לא היה מקום אלא ליד אישה שמנה. אמי ישבה לידה ליד החלון, באחת התחנות הורידו את כל הנוסעים לבדיקת התעודות, עד שהאישה השמנה קמה נגמרה הבדיקה והורו לה להמשיך לשבת, כך אמי ניצלה. אנשים בכפר החלו לדבר, לכן שלחו אותי למנזר של בנים שם עבדתי בניקיון ובכל עבודה קשה אחרת. עם הבנים לא היה לי קשר.

באפריל 1945 שיחרר הצבא האנגלי את המקום.

במלחמה איבדתי את: אבי, סבי וסבתי, ובני משפחה שחיו בפולין ובבלגיה.

לאחר המלחמה הצטרפתי להכשרה ב”היידה” שבצפון בלגיה, שארגנה הבריגדה היהודית. בהיידה התאספו הניצולים גם מהמדינות הסמוכות, שבאו ממחנות שונים, ושם קיבלנו הכשרה טרם העלייה לישראל.

בסוף יולי 1946 הגעתי ארצה על סיפון אניית המעפילים “החייל העברי”. נשלחנו למחנה עתלית, שם שהיתי שלושה חודשים.

בשנת 1951 נישאתי למקס אנגלמן.

עבדתי בנחשונים בעיקר בחינוך וכמטפלת בילדים, יותר מאוחר, עם שמחה דגוני, הייתי אחראית על המתנדבים שהגיעו לקבוץ בשנות ה-70- 80 של המאה הקודמת, עקב שליטתי בשפות.

כיום, כגמלאית, אני עושה התעמלות, שומעת הרצאות, מכיירת בקרמיקה.

למקס ולי שני ילדים: גדי ואיריס ו-4 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים