בוארון רחמים

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. בוארון רחמים
בוארון רחמים

בוארון רחמים

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן שלום וזמירלדה

יליד טריפולי, לוב

נולדתי בשנת 1934 בטריפולי, לוב. אבי היה מתווך נדל”ן וסוחר. אמי טיפלה בשמונה ילדים. בארץ נולדה בת נוספת. מצבנו הכלכלי היה טוב. בילדותי למדתי בבית הספר האיטלקי, ופעמיים בשבוע למדתי תורה עם הרב בבית הכנסת. בתחילת 1942 הצטרפתי לאבי לנסיעת עסקים לבנגאזי, אותה ניצלנו גם לביקור קרובי משפחה. באותם ימים כבר התחוללה מלחמה בלוב. חיילים גרמנים עצרו אותנו, ולאחר שהתגלה כי אנו יהודים, נשלחנו למחנה המעצר בג’אדו. כל תחנוניו של אבי והסבריו כי אנו לא תושבי העיר, לא הועילו.

כילד בן 7, לא הבנתי את המתרחש סביבי. אבא נלקח לעבודות ואילו אני נותרתי לבד במחנה, בוכה ומבקש את אימא. לאחר זמן מה נלקחו גם הילדים לעבודות שונות במחנה.

יום אחד נפלתי על גדר תיל ונפצעתי בשתי רגליי. טופלתי במרפאה במחנה, רגליי נחבשו ללא כל משחה או תרופה. לאחר כמה ימים הרגליים התנפחו והחלו להפריש מוגלה. הפעם מרחו משחה, אך הדבר לא הועיל. לאחר כמה ימים נוספים, כאשר החליפו את התחבושות, הסתבר כי התחיל להתפשט נמק והריח היה כה רע, עד שאבא התעלף. בנוסף לכך, חליתי גם בגרענת, מחלת עיניים קשה, הטיפות שקיבלתי רק הרגיעו אך לא ריפאו את ההפרשות והגירוי. סבלתי משתי הבעיות עד ינואר 1943, אז שוחררנו ממחנה ג’אדו.

אושפזתי בבית חולים איטלקי בטריפולי, שם טופלתי במשך שבועות ארוכים עד שמצב רגליי השתפר. שני ניתוחי עיניים לא הצליחו לרפא את עיניי.

בשנת 1949 החל גל העלייה מלוב לישראל. כל משפחתי עלתה ארצה, אך אותי סירבו להעלות בשל מחלת העיניים, מאחר וזו מחלה מידבקת. הושארתי אצל חבר של אבי. גם ניסיונות האיש להבריח אותי לאיטליה נכשלו. לבסוף, בשנת 1950, הגיעה לטריפולי האנייה “עצמאות”. האיש שיחד כמה שוטרים וכך סוף סוף הצלחתי להגיע ארצה.

נשלחתי לאכסניה באחוזה שבחיפה, משם הועברתי לבית חולים לטיפול ברגליי באמצעות זריקות פניצילין. לאחר תקופת אחלמה נשלחתי לניתוח עיניים – כל זאת כאשר אני לבד, כי הוריי ובני משפחתי לא ידעו שאני בארץ. לאחר שהחלמתי הצטרפתי לקיבוץ אשדות יעקב, אז נודע להוריי כי אני בארץ. לאחר כמה חודשים הצטרפתי להוריי בנווה ימין.

עזרתי לאבי בעבודות המשק עד לגיוסי לצבא בשנת 1954. לאחר השחרור שבתי למשק.

בשנת 1958 נשאתי לאישה את מלכה. נולדו לנו שלושה ילדים: אנטה, שלום ואלון. יש לנו 8 נכדים.

אני אח שכול. אחי, חיים, נפל במלחמת יום כיפור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים