בס (בר-ספרא) אורי ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. גן חיים
  4. /
  5. בס (בר-ספרא) אורי ז”ל
בס (בר-ספרא) אורי ז"ל

בס (בר-ספרא) אורי ז”ל

Posted in : גן חיים on by : ערן שאקי Comments:

בן הנס והלנה

אורי נולד בשנת 1928 בברנו שבצ’כוסלובקיה. לאביו הייתה חנות לבדים והיה שותף בחברה “קלר ובס”. אמו הייתה עקרת בית. לאורי היה אח, פירנטה, שהיה צעיר ממנו בשנתיים וחצי. אורי למד עד הכיתה השלישית בגימנסיה היהודית בברנו.

בתחילת המלחמה הגרמנים הלאימו את החנות של אביו. הוטלו עליהם הגבלות שונות, כולל ענידת טלאי צהוב. בהיותו בן 13 העבירו את המשפחה לדירה גדולה עם עוד דיירים, בשכונה בפאתי העיר. בשנת 1941 השתנו התנאים והחלו הטרנספורטים לכיוון מזרח. בספטמבר 1944 נשלח מטרזין לאושוויץ. בתחנת הרכבת מיינו אותם ימינה ושמאלה. ניגש אליו אדם מבוגר ובשקט אמר לו לעלות את גילו, ולהודיע שהוא בעל מקצוע, נגר. ב-2 באוקטובר קיבל את מספרו האישי B11505. הוא עבר את המיון והועבר לצריף עם כאלפים איש. מדי פעם הוציאו אנשים לעבודות, יום אחד ראה שממיינים אנשים לעבודה ואמר שהוא נגר. הוא נשלח למחנה עבודה “גליביץ”, שם עבד במפעל לתיקון קרונות רכבת. בפברואר 1945 נלקח לצעדת מוות. כעבור כמה ימים הגיע לבוכנוולד. בבוכנוולד הכניסו אותם לצריפים, שם חלה בדיזנטריה קשה. בבית החולים ניגש אליו אדם מבוגר ואמר לו “בשביל הדיזנטריה כדאי לשרוף את פת הלחם שאתה מקבל, תצא מהצריף, בחוץ יש עץ, תרתיח את קליפתו ותשתה את המים.” כך הוא ניצל. לאחר שבועיים נשלח למחנה פלוסנבורג בצעדת מוות לכיוון בוריה. במסדר הבוקר הוציאו את כל היהודים ולקחו אותם ליער הסמוך שם חיסלו את כולם. הציל אותו חובש צ’כי שהסתיר אותו. לאחר כמה ימים הגיעו האמריקאים ושחררו אותם.

לאחר המלחמה המשיך אורי בלימודיו, עזב עם תנועת “מכבי הצעיר”, וגורדוניה להכשרה בצ’כיה לקראת העלייה לישראל. היה גם בבלגיה שם הכיר את אשתו הראשונה, סידה.

אורי עלה ארצה ב-1946, כמעפיל באנייה “תיאודור הרצל”, נשלח לקפריסין ובאפריל 1948 הגיע ארצה.

לאורי נולדו שלושה ילדים: יוחנן, דניאל ואורנה.

אורי נפטר בספטמבר 2013. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים