בס (מרץ) רות

  1. Home
  2. /
  3. גן חיים
  4. /
  5. בס (מרץ) רות
בס (מרץ) רות

בס (מרץ) רות

Posted in : גן חיים on by : ערן שאקי Comments:

בת אדולף ואולגה מלן

ילידת פראג, צ’כיה

נולדתי בשנת 1928 בפראג, צ’כוסלובקיה. אבי עבד בחברה כלכלית כמורשה חתימה. הייתי בת יחידה להוריי. בילדותי למדתי בבית ספר יהודי, למרות שמשפחתי הייתה חילונית.

הגרמנים פלשו לפראג ב-15 במרץ 1939. שנאתי את הגרמנים שגרמו למהפך בחיי שעד אז זרמו על מי מנוחות. נאסר על היהודים ללכת לפארקים ציבוריים, להסתובב ברחובות אחרי 8 בערב, לבקר בבית קולנוע, וברכבת יכולת לנסוע רק בקרון האחרון. נאלצתי לענוד טלאי הצהוב. הוריי נאלצו למסור את תכשיטי הזהב וחפצים יקרי ערך שהיו ברשותם, חשבונות הבנק שלנו הוקפאו.

בדצמבר 1941 נלקח אבי לגטו טרזין וכעבור שבועיים גם אני ואמי הגענו לשם. הייתי בגטו טרזין עד 1944. בגטו הועסקתי יחד עם נערות יהודיות אך ורק בחקלאות. אבא עבד במינהלה ואימא כטבחית. ראשי הגטו היהודים דאגו שהנוער יקבל השכלה כללית ולימודי תרבות כדי לשמור על צלם אנוש. משפחתי הייתה “מוגנת” כי אבי היה בקבוצה שהגרמנים הקימו לבניית המחנה. חליתי בצהבת ובדלקת קרום המוח והייתי מאושפזת כמה חודשים.

גטו טרזינשטט קלט כ-150 אלף מיהודי אירופה. הגטו היה מחנה מעבר ממנו יצאו טרנספורטים למחנות ההשמדה כשהיה צריך לדללו לקליטה של יהודים נוספים. במאי 1944 נשלחה משפחתי לאושוויץ, המיוחד הוא שהמשפחות בבירקנאו היו במחנה בלי “סלקציות”, וב-16 בחודש קועקע על זרועי המספר A-191. כל מי שקיבל מספר הופיע בכרטסת שהיה כתוב בה: “טיפול מיוחד ל-6 חודשים”. ביולי 1944 נשלחתי ממחנה אושויץ עם 500 נשים יהודיות בנות 16 – 45 לעבודות כפייה בהמבורג בפינוי הריסות מהפצצות בעלות הברית, שם התגוררנו במחסני טבק על גדות הנהר אלבה.

אמי נותרה באושוויץ, נשלחה לעבודות כפייה בפולין ושרדה את התופת, אבי נספה במחנה.

ב-1945 האנגלים שחררו את מחנה ברגן-בלזן שם שהיתי כשבועיים עד השחרור המלא. משם חזרתי לבד לפראג. בפראג הסתבר לי, לשמחתי, שאמי שרדה. התגוררנו בפראג והשלמתי את לימודיי בתיכון מסחרי. עם התגברות השלטון הקומוניסטי החלטנו לעזוב את צ’כיה ולעלות לארץ.

עליתי במסגרת גח”ל (גיוס חוץ לארץ), הגעתי באנייה קסרטה ב-1 בינואר 1949. אמי הגיעה כמה חודשיים אחריי.

התגייסתי לצבא ושרתי בחיל הים. בשנת 1949 נישאתי לרודי מרץ.

נולדו לי שני ילדים: יעל ורוני ויש לי 3 נכדים.

בשנת 1991 נישאתי לאורי בס.

הייתי מורה לאריגת יד בבית החלוצות בירושלים. בהמשך ניהלתי בית מלאכה מטעם משרד הרווחה, עבדתי באקי”ם ולימדתי עיוורים. הייתי מדריכה מתנדבת בבית טרזין שבגבעת חיים איחוד.

בגטו טרזין היו 15 אלף נערים ונערות בני 12 – 16 שנים, וחזרו ממנו 100 – 150 בתוכם אני ובעלי אורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים