בריגה בכור

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. בריגה בכור
בריגה בכור

בריגה בכור

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן הלאל ותיתא

יליד סרת, לוב

נולדתי בשנת 1937 בעיר סרת, לוב. אבי היה רוכל.

בפברואר 1941 הוחלט על פינוי היהודים מהעיר סרת לעבר טריפולי. ראש הקהילה היהודית העביר את ההודעה ליהודי העיר. נדרשנו להתייצב מול בית הכנסת. באותו יום, 5 בפברואר 1941, היו אבי והשותף שלו מחוץ לעיר לרגל עסקיהם. השותף חזר לעיר במכונית, ראה את המתרחש, נטש את סחורתו והצטרף למגורשים. הלאל, אבא שלי, יצא חזרה לעבר סרת עם שני חמורים עמוסי סחורה. הסתבר כי אבא נשדד ונרצח בדרכו לעיר. הערבי שאצלו התארח לפני כן ראה את הרוצחים עם החמורים שלו, ובהמשך מצא את גופתו.

אני, אמי ואחותי הקטנה הועלנו למשאיות לעבר טריפולי. המשאיות עצרו לחנייה קצרה באלגדאחייא והמשיכו לעבר מצראתה. הדרך הייתה קשה – הגענו לעיר רטובים מהגשם השוטף שירד. חלק מהיהודים ביקשו להישאר אצל בני הקהילה המקומית. לאחר מאמצי שכנוע רבים, אחדים אכן נשארו, השאר המשיכו לעבר טריפולי. אנחנו המשכנו לעבר טריפולי. כאשר הגענו לעיר הסתבר כי אחותי הקטנה נפטרה בדרך, כנראה עקב המחנק ששרר במשאית.

לאחר כמה שבועות בטריפולי חזרנו לסרת, לבית סבא. גילינו כי כל רכושינו נבזז. מה שהבוזזים לא הצליחו לקחת, הם שרפו.

אמי ואני עברנו לטראונה. אימא שוחררה מעגינותה לאור העדות שמסר הערבי שגילה את הגופה של אבא. היא נישאה בשנית ובשנת 1947 עברנו לטריפולי.

בשנת 1949 עלינו לארץ באנייה “גלילה”. מחיפה הועברנו לבית ליד ומשם למושב אחיסמך. במשך שנה גרנו באוהל עד אשר בנינו בית.

בשנת 1955 התגייסתי לצבא. בשנת 1959 נשאתי לאישה את גיטה, בתם של רחמים ומנטה ג’אן, והקמנו את ביתנו במושב נווה ימין. עד 1972 החזקנו במשק.

לגיטה ולי נולדו שישה ילדים: אלי, קלרה, יעקב, פנינה, דן ורון ויש לנו 16 נכדים.

בשנת 1964 התקבלתי לעבודה ב’מקורות’. באותם ימים חנכו את המוביל הארצי. הייתי אז עוזר מפעיל, והייתה לי הזכות לפתוח את המגוף בהפעלה הראשונה של המוביל. במשך שנות עבודתי התקדמתי והייתי מנהל תחנה, תפקיד אותו מילאתי עד ליציאתי לגמלאות בשנת 2002. על עבודתי המסורה והשיפורים שהכנסתי זכיתי בתעודות הוקרה ופרסים רבים.

סיפור קהילת יהודי סרת תועד בספר “זהר משה” בהוצאת “בגנ”י החיים”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים