ברכה שלמה

  1. Home
  2. /
  3. כפר סירקין
  4. /
  5. ברכה שלמה
ברכה שלמה

ברכה שלמה

Posted in : כפר סירקין on by : ערן שאקי Comments:

בן יוסף ולאה

יליד סלוניקי, יוון

נולדתי בשנת 1928בסלוניקי, יוון. אמי נולדה בסלוניקי, אבי היה מסקופיה, מקדוניה, שהייתה חלק מיוגוסלביה. כשהייתי בן ארבע עברה המשפחה לסקופיה. אבא היה חלפן כספים, אימא הייתה עקרת בית. היינו 2 ילדים, אני הצעיר. היינו משפחה חילונית. למדתי בבית ספר מעורב שבו למדו סרבים ויהודים.

בשנת 1941 כבשו הגרמנים ובעלי בריתם את יוגוסלביה. מקדוניה נמסרה לבולגרים. במשך הזמן הופעלו חוקי הגזע: הוכרחנו לענוד טלאי צהוב, יהודים פוטרו ממקומות עבודתם, ילדים גורשו מבית הספר ונאסר על היהודים להסתובב ברחובות המרכזיים.

ב-11/3/1943 רוכזו יהודי מקדוניה, קרוב ל-8,000 איש, במחנה שהוקם בשטח מפעל הטבק “מונופול” בסקופיה. גם משפחתי נשלחה למחנה. ישנו על קרשים, המדפים של המפעל, כל המשפחה על מדף אחד. את האוכל חילקו בחצר. החיילים עשו חיפוש על האנשים ובקפלי הבגדים ולקחו את המטבעות ודברי הערך שהאנשים הסתירו. חלק מהאנשים זרקו את מטבעות הזהב למחראות, והמקדונים באו עם משאבות וסיננו את מטבעות הזהב. למזלנו, לאבי היה דרכון ספרדי. פנינו אל הקונסול הספרדי בבלגרד וביקשנו שיפעל לשחרורנו. בימים שהמתנו, ראינו איך היהודים האחרים נלקחים ברכבות, בקרונות בקר, הם צוידו במציות עם גבינה צהובה וחבית מים לכל קרון. לא ידענו לאן לוקחים אותם. הקונסול הספרדי הכין רשימה של אזרחי ספרד ודרש לשחררם. לילה אחד הודיעו לנו שאנו משוחררים. כל יהודי מקדוניה שנשארו במחנה נשלחו ברכבות לטרבלינקה. כולם, 7,250 אנשים, נשים, זקנים וטף, הושמדו בתאי הגזים.

חזרנו לביתנו בסקופיה. חלק מהזמן גרנו אצל אישה צרפתייה בעיר.

במלחמה איבדתי את ליזון, דודתי מצד אמי, וכל בני משפחתה, את סבי מצד אמי ומשפחתו הגדולה שנלקחו עם יהודי סלוניקי והושמדו באושוויץ.

נשארתי בסקופיה עד 1948. למדתי ועבדתי כמכונאי רכב, במעבדת צילום, ובמפעל רכב.

בדצמבר 1948 עליתי ארצה באנייה קפלוס.

בשנת 1952 נשאתי לאישה את מרים לוי.

ב-1957 עברנו לכפר סירקין שם גרה משפחתה של אשתי.

הייתי חקלאי וטרקטוריסט, עבדתי בחנות הירקות של הורי אשתי בתל אביב, ובחקלאות בכפר סירקין.

למרים ולי שלושה ילדים: לילית, מילי ויוסי וכן 9 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים