בר-אל דב (בוצ’ו) ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. כפר מע״ש
  4. /
  5. בר-אל דב (בוצ’ו) ז”ל
בר-אל דב (בוצ'ו) ז"ל

בר-אל דב (בוצ’ו) ז”ל

Posted in : כפר מע״ש on by : ערן שאקי Comments:

בן נתן וחיה-לאה גוטסמן

דב נולד בשנת 1934 בעיר בוטושאן שברומניה. האב היה כובען והיה בעל בית מלאכה לייצור כובעים ומגבעות לבד. לדב היה אח מבוגר ממנו.

ב-1940 נכנסו הגרמנים לרומניה, אך בגלל התנגדות המלך הרומני, לא היו גירושים, והמשפחה נשארה בביתה עד גמר המלחמה. הם חויבו לענוד את הטלאי הצהוב. האב נשלח למחנה עבודות כפייה שם עבד בחפירת עמדות הגנה בגבול בסרביה. לאחר מכן עבד האב עבור השלטונות ולא חזר למחנה הכפייה. ב-1943 גירשו את היהודים מהכפרים הסמוכים אל בוטושאן, ביניהם היו בני משפחת אביו. קצין רומני יעץ לו להעביר את העגלה והסוסים לאחד האחים שלו, ולפתוח מכבסה עבור הצבא הרומני, וכך עשה. הרומנים ניהלו את העיר תחת פיקוח של הגרמנים. ב-1945 החרימו את בית הספר, ומאז למדו בבית הכנסת.

בליל הסדר באותה שנה שמעו רעש חזק מבחוץ וצבא של אנשים בלויי סחבות עבר בעיר, זה היה כוח החלוץ של הצבא הרוסי. אחר כך הגיע הצבא המסודר והקימו את המפקדה בעיר. הם דרשו לינה בבתים של התושבים. למזלם, החיילים שהשתכנו בביתם רק השתכרו כהוגן, אך לא גרמו נזק.

בשנת 1946 החליטו הוריו לעלות ארצה. בתחילה עברו לבוקרשט שם פתחו מכבסה לניקוי יבש. סניף של בני עקיבא היה מול ביתם ודב הצטרף לפעולות. אחרי הבר מצווה יצא דב להכשרה בארמון של גראף הונגרי בטרנסילבניה, שם למדו עברית, ידיעת הארץ וציונות.

ב-1947 החלו בפעולות לעלייה ארצה. הם נסעו לבורגס בבולגריה במטרה לעלות על אניית מעפילים ה”פאן-יורק”. מאחר והגיעו מאוחר, קיבלו שקי שינה וישנו על הסיפון. האנייה נתפסה והמעפילים הובלו לקפריסין. במרץ 1948 הגיע לנמל חיפה, שם המתינה לו דודתו. דב נשלח לזיכרון יעקב ומשם הועבר לבית עולים ברעננה. דב למד בכפר הנוער “הדסים” ובשנת 1951 והתגייס לצבא. הוריו הגיעו ארצה בשנת 1950 והתיישבו בכפר מעש.

ב-1954 דב נשא לאישה את בתיה אייזנר.

לבתיה ודב נולדו שלושה ילדים: יונה דרור וזיו.

לדב נותרה מזכרת מאחד הדודים: שקית תפילין מלפני יותר ממאה שנה.

בקיבוץ האון עבד דב בציוד כבד, במושב חרות היה גזבר ומזכיר, וכאשר הגיע לכפר מעש החל לעבוד ב”משביר”.

דב נפטר באפריל 2012. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים