גבאי יעקב ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. גבאי יעקב ז”ל
גבאי יעקב ז"ל

גבאי יעקב ז”ל

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן ויקטור ורוזה

יעקב נולד בשנת 1912 באתונה, יוון. האב עבד בית דפוס של העיתון ניאה ליתיאה [האמת החדשה]. כאשר היה יעקב בן 3 עברו הוריו לסלוניקי. יעקב למד בבית ספר איטלקי. לאחר 6 שנים החל לעבוד בבית הדפוס. בשנת 1929 קיבל קביעות ועבד בעיתון זה עד 1940. מאחר והיה בעל אזרחות איטלקית, נשלח לאושוויץ רק בשנת 1944. ב-1943 נשא לאישה את לורה מנשה. כאשר החלו המשלוחים לאושוויץ החליטו לעבור לאתונה. זה היה ביולי 1943. במרס 1944 נאסר והועבר לכלא חיידארי, ובתחילת אפריל נשלח לאושוויץ. היו אתו הוריו, אחיו ואשתו. לאחר הסלקציה נותר עם אחיו דאריו.

ב-11 באפריל קועקע על זרועו המספר 182569. הוא נלקח למחנה D, מחנה אנשי הזונדרקומנדו, רק אז הבין שבאמת שורפים גופות. יעקב נשלח לעבוד במשרפה I. הוא ראה כיצד עוקרים שיני זהב ולוקחים מהמתים חפצים בעלי ערך. תפקידו היה להכניס את הגופות לכבשן, להמתין זמן מה, לערבב בעזרת קלשון, להמתין ולהוציא את האפר שהועבר במשאיות לנהר. הוא היה שם עד ינואר 1945. יעקב הצליח לפגוש את אשתו באושוויץ כמה פעמים ולהעביר לה לחם וממתקים בעת שלקחו שמיכות לחיטוי במחנה הנשים.

בינואר 1945 יצא בצעדת המוות מביקרנאו לאושוויץ, לברטיסלבה, בתחילת פברואר הגיעו למאוטהאוזן. לאחר חודש נשלח לעבוד בבית חרושת לנשק במחנה גוזן. ב-2 במאי שוחרר. לאחר כשלושה חודשים הגיע חזרה לאתונה. הוא מצא את אשתו מאושפזת בסלוניקי. בני הזוג נשארו ביוון עד מאי 1949. הבת רוזה נולדה ביוון.

במאי 1949 הגיעו יעקב ורוזה לישראל.

יעקב לא התבייש בעבודתו בזונדרקומנדו אבל כאב את סבל העם ואמר: “במו עיניי ראיתי מיליוני יהודים נרצחים!” הוא היה אופטימי מטבעו, ולדבריו מסיבה זו שרד את אושוויץ. סיפורו של יעקב הומחז להצגה “אני אצא מכאן” שהועלתה בגרמניה בשנת 1997.

ליעקב ולורה נולדו שני ילדים: רוזה וויקטור.

תיעוד חייו מופיע בספרים “בכינו בלי דמעות” מאת גדעון גרייף ו”בנתיבי שְׁאוֹל” מאת שמואל רפאל.

יעקב נפטר בשנת 1991. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים