גדלוביץ יצחק-אלימלך

  1. Home
  2. /
  3. שדה ורבורג
  4. /
  5. גדלוביץ יצחק-אלימלך
גדלוביץ יצחק-אלימלך

גדלוביץ יצחק-אלימלך

Posted in : שדה ורבורג on by : ערן שאקי Comments:

בן מנחם ופרידה

יליד וולוכובסקי, צ’כוסלובקיה

נולדתי בשנת 1925 בוולוכובסקי שבהרי הקרפטים, צ’כוסלובקיה, היום אוקראינה. אבי היה בנאי, להוריי היו 11 ילדים; 7 בנים ו-4 בנות, אני הייתי הילד ה-9. מצבנו הכלכלי היה בכי רע. בבוקר הלכתי לבית הכנסת של חסידות ויזניץ להתפלל, לאחר ארוחת בוקר הלכתי לבית הספר הממשלתי שם למדתי יחד עם הגויים, לאחר ארוחת הצהרים בבית הלכתי ל’חדר’, רק בשעת חשכה חזרתי הביתה.

בתחילת המלחמה באזור, בשנים 1943-4, שלטו ההונגרים, אומנם לא היו גירושים אך לא ליקקנו דבש. ההונגרים עשו סלקציה, אך לא את כולם גירשו מיד. משפחתי לא הייתה בגל הגירוש הראשון. במאי 1944 העבירו אותנו לגטו מונקץ’. לאחר יום או יומיים נלקחנו לאושוויץ. בסלקציה, חלק מבני משפחתי המורחבת הועברו למחנות כפייה, וחלק הועברו לצד שמאל, לכיוון המשרפות. זה היה ביום השני של חג שבועות. לאחר זמן מה הועברתי לבוכנוואלד, שם היה מספרי 55884. לאחר חודש, ביוני 1944, הועברתי למחנה כפייה “דורה נורטהווזן”. באפריל 1945 הועברתי לברגן בלזן, ובמאי שוחררתי בידי האנגלים. ביום השחרור שקלתי כ-35 ק”ג. נותרתי בברגן בלזן עם עוד ניצולים, תפקידנו היה להביא לקבר מסודר את אלו שלא שרדו לאחר השחרור. אני וחבריי נהגנו לפשוט על חוות האיכרים ולהחרים מהם אוכל. האיכרים פחדו מאוד מהמוזלמנים.

במלחמה איבדתי את אבי, 3 אחיות, 4 אחים, וכן קרובי משפחה רבים נוספים, אמי נפטרה בכפר לפני הגירוש.

בעזרת הג’וינט עברתי לבודפשט לשטורואויהל, ואחר כך לקיבוץ הכשרה בקסטלה – גנדולופו באיטליה, כהכנה לקראת העלייה לארץ. בדרך לנמל לה-ספסציה עצרו אותנו האנגלים ולא נתנו לנו לעלות על האנייה. לאחר שהתפרענו ושבתנו רעב, אנשי עליה ב’ דאגו לעוד אנייה, עליה עלו בעיקר הנשים בהריון והצעירים בחבורה, האנגלים נתנו להם סרטיפיקטים. אני וגיסתי, שהייתה בהריון, עלינו על האנייה “דב הוז”. ב-13 במאי 1946 הגיעו לחופי הארץ. אחי הגיע כחודש מאוחר יותר בעלייה בלתי לגלית.

בשנת 1949 נשאתי לאישה את בת-שבע.

בתחילה התגוררנו בכפר-סבא ועבדתי בכל מיני עבודות. אחר כך עברנו לקיבוץ אייל. לאחר מות אחי, אנשים טובים הלוו לי כסף כדי שאוכל לקנות משק בשדה ורבורג, טרקטור וכלים חקלאים על מנת שאפרנס את משפחתי ואת משפחת אחי.

לבת-שבע ולי שני ילדים: מנחם ואסתר, 5 נכדים ונין אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים