גניס חיים ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. גניס חיים ז”ל
גניס חיים ז"ל

גניס חיים ז”ל

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן יוסף וג’ויה

חיים נולד בוולוס, יוון, בשנת 1930. אביו היה סוחר. האיטלקים הפגיזו את האזור והמשפחה התגוננה במבנה בטון סמוך ובתעלות ליד הבית.

בשנת 1943, לקראת יציאת האיטלקים, ראשי הקהילה הוזהרו מפני העומד להתרחש. הגרמנים הגיעו בהפתעה. מטוסי שטוקה החלו להפציץ את העיר והמשפחה ברחה לכפר סמוך, חוניה. הגרמנים הגיעו לכפר היורגוס שבו שהו. החיילים מצאו את אימא של חיים ואת ילדיה, אביו היה באותו זמן בביקור אצל אחותו בכפר אחר. האם התחננה שלא ייקחו את שני בניה הגדולים והצליחה לשכנע את האחראי לדחות את רוע הגזירה ליום המחרת. שני אחיו ברחו ובבית נשארו האם ו-7 ילדיה. מחשש שתואשם בשיתוף פעולה, ברחו ברגל לעבר הכפר שבו שהה האב, ושכרו שם בית.

הגרמנים הגיעו לכפר, חיים ראה אותם נכנסים לבית דודתו. חיים ואחיו הגדולים ברחו, האם ושלושת אחיו הקטנים נשארו בכפר. הם ראו כיצד הגרמנים לוקחים את ההורים, ילדיהם ואת הדודה. אח של חיים השאיר אותו בבית אחד הלקוחות שלו, שהיו בעלי טחנת קמח. הכפריים פחדו ולכן שלחו אותו חזרה לאחיו. בהמשך עברו לכפר בז’יצ’ה. הם התקיימו ממסחר בשמן.

לאחר המלחמה חזרו חיים ואחיו לביתם ולא מצאו דבר. הוריו שנלקחו לגרמניה לא שבו. אמו הצילה את ילדיה, עודדה את בן אחיה לברוח ממחנה הריכוז והצילה את ספרי התורה שהיו בבית הכנסת, אותם הסתירה אצל מקומיים – חלקם הובאו לאחר המלחמה ל”יד ושם”.

לאחר המלחמה נשאר חיים עם אחיו בעיר ועסקו במסחר.

חיים עלה ארצה עם אחיו ואחותו בשנת 1949, בעליית הנוער, אחד מאחיו כבר היה בארץ.

בשנת 1965 נשא לאישה את נלי.

לחיים ונלי נולדו שלושה ילדים: יהודית, יוסף ויריב.

חיים היה בקבוצה שהגיעה לכפר סבא הערבית, משם יצאו להקים את מושב נווה ימין. במושב הקים לול ורפת, וגידל פרחים וירקות. במשך 15 שנה שימש כמזכיר המושב. בהמשך שימש כמזכיר גם ביישובים נוספים.

יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים