גרובר אלה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. גרובר אלה
גרובר אלה

גרובר אלה

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בת זיגמונד ויוכבד האוזן

ילידת קרקוב, פולין

נולדתי בשנת 1938 בקרקוב, פולין. אבי היה מהנדס כימאי ומצבנו הכלכלי היה טוב. היו לנו מטפלת, עוזרת וטבחית.

בהיותי בת שנה פרצה מלחמת העולם, כאוס השתלט על הכול. חלק מבני משפחתי ברחו לרוסיה. אבי וסבי נשלחו למחנה עבודה, אני והוריי הוכנסנו לגטו קרקוב. לאחר מספר חודשי שהייה בגטו, אבא שיחד את שומרי הגטו, והם אפשרו לנו לברוח באישון לילה. מצאנו מסתור אצל משפחה פולנית בעיירה מיסלוביצה תמורת תשלום. הסתתרנו בעליית גג מעל דיר חזירים. היה אסור לזוז ולדבר, יכולנו רק לשכב, כולל אותי, ילדה בת 3. עד היום כאשר אני בצרה איני יכולה להגיב כראוי.

לקראת סיום המלחמה אבי יצא למרחצאות, כפי שעשה כל חודש, למכור דברי ערך מהבית על מנת לשלם למשפחה שהסתירה אותנו. זיהו את אבא ברחוב והוא נשלח למחנה המוות אושויץ. אנחנו גורשנו ליער כי הגויים שאצלם שהינו הבינו שאין לנו יותר כסף. אימא חזרה על עקבותיה לבית הגויים ואיימה שתסגיר אותם לגרמנים וכולנו נמות. הם אפשרו לנו לחזור למחבוא, אך לא סיפקו לנו מזון. אימא הצליחה למצוא דברים ראויים למאכל בתוך המזון שהוגש לחזירים, כך הצלחנו לשרוד כמה שבועות. במחבוא היינו כשנתיים.

הרוסים כבשו את המקום בשנת 1944 ואנו חזרנו לביתנו. לא ידענו מה עלה בגורלו של אבי. לאחר שדודתי, אחות אבי, חזרה מאושוויץ, נודע לנו על גורלו המר של אבא. דודתי פגשה את אבי באושוויץ לפני הירצחו. היא קיבלה ממנו מזוודה ובתוכה היו כלי הרחצה שלו ופסלון הנמצא בידי עד היום, בתוכו הייתה צוואתו. את המזוודה העברתי ל”יד ושם” למשמרת.

בני משפחתנו שנמלטו לרוסיה חזרו לפולין.

בשואה איבדתי את אבי, סבא, סבתא ודודה, אחות אמי, וארבעת ילדיה.

בגלל השכיבה המרובה במשך שנתיים במסתור לא יכולתי ללכת ולדבר. לאחר המלחמה לקחה אותי דודתי על כיסא גלגלים לבית הספר בפולין. הילדים הפולנים הציקו לי מאוד וקראו לעברי: “חבל שהוא לא גמר עם כולכם”.

אמי התחתנה בשנית. הוכנסתי לבית יתומים בפריז ושם קיבלתי טיפול רפואי, לימדו אותי בשנים המאושרות בחיי ללכת מחדש ואיך לדבר. בשנת 1948, לפני קום המדינה, קיבלנו סרטיפיקט בעזרתו של ד”ר יוסף בורג ז”ל שהיה ידיד המשפחה. עלינו לארץ דרך קהיר.

בשנת 1960 נישאתי לצבר, אורי גרובר.

יש לי שלושה ילדים: גלעד, אמיר ומיכל ו-10 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים