גרוסמן משה

  1. Home
  2. /
  3. גן חיים
  4. /
  5. גרוסמן משה
גרוסמן משה

גרוסמן משה

Posted in : גן חיים on by : ערן שאקי Comments:

בן דוד ושרה

יליד שולנק, צ’כוסלובקיה

נולדתי בסוף שנת 1935 בשלונק, צ’כוסלובקיה. אני ואחותי מגדה גדלנו בבית סבי וסבתי מאחר ואמי נפטרה בהיותי בן 9 חודשים. על אבי איני יודע הרבה, פרט לכך שעסק, כנראה, בחקלאות. אבא גויס לצבא הצ’כי עוד לפני המלחמה ולא חזר יותר. סבא עסק במסחר עצים ואף נסע לאמריקה לייבא סחורות. בני המשפחה, דודים ובני דודים, כולם חיו בצ’כוסלובקיה.

עם תחילת המלחמה בצ’כוסלובקיה הועברתי לבית יתומים “וילמה קראי אוצ’ה” בבודפשט, הונגריה, הייתי אז ילד בן 6. בבית היתומים שהיתי כשנה עד שהמקום הופצץ. הילדים הצליחו להימלט. הסתתרנו בבית כנסת ביער קרוב ומדי לילה ניסינו לחזור לבית היתומים. אני זוכר את פתח המטבח של בית היתומים שדרכו הצלחתי עם חבריי להיכנס חזרה לבית היתומים. נותרתי בבית היתומים עד סוף המלחמה.

בסוף המלחמה רציתי לחזור לבית סבי וסבתי בצ’כוסלובקיה, אך דודי, שידע על מקום הימצאי, אמר שאין לי לאן לחזור.

אבי נהרג, ככל הנראה, בהיותו חייל בצבא הצ’כי. סבא וסבתא וכן אחותי מגדה נשלחו לאושוויץ ונספו שם.

לאחר המלחמה הסתובבו ברחבי אירופה אנשי הסוכנות וארגונים אחרים ואספו ילדים יתומים במטרה להעלותם ארצה. בתחילה הועברתי עם עוד 600 יתומים יהודים למנזר בהונגריה, שם הייתי חצי שנה עד אשר עליית הנוער העלתה אותנו ביולי 1947 על סיפון אוניית המעפילים “יציאת אירופה תש”ז” היא ה”אקסודוס”, בנמל סט שבצרפת. האנייה לא הורשתה לעגון בארץ, אני זוכר שהילדים שהיו על הספינה זרקו קופסאות שימורים על החיילים הבריטים. המעפילים הוחזרו בשלוש ספינות לנמל פורט דה-בוק בצרפת, משם הועברתי עם עוד ילדים למחנה עקורים ליד ברגן בלזן. שם, במחנה המעבר, הייתי כחצי שנה.

בשנת 1947 עליתי לארץ בסיוע הג’וינט.

בשנת 1960 נשאתי לאישה את רחל. נולדו לנו ארבעה ילדים: שרי, יעל, יובל ורז ויש לנו 13 נכדים.

עבדתי בבית אריזה של תנובה, ועד היום אני חקלאי המעבד את משקו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים