גרטנר שושנה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. גרטנר שושנה
גרטנר שושנה

גרטנר שושנה

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בת יוסף ולאה שימנקה

ילידת רומאן, רומניה

נולדתי בשנת 1929 ברומאן, רומניה. לסבי מצד אמי הייתה אחוזה גדולה מחוץ לעיר. האחוזה הולאמה ובעקבות כך עברו אמי ו-6 אחיותיה ואחיה לעיר. אחיה של אמי עבר לבוקרשט והאחיות לערים אחרות. הוריי הגיעו לעיירה רומאן. אבי היה אופה. הלכתי לבית הספר ולמדתי שבע שנים.

בשנת 1940 הוציאו אותי מבית הספר. נאלצנו לענוד את הטלאי הצהוב, ולאחר זמן לא רב גירשו אותנו מהבית. אמי ואני לנו ברחוב בעוד אבי נלקח למחנה עבודות כפייה, שם עבד בהנחת אדנים למסילת רכבת. בזמן המלחמה לא היה כל מידע ממנו. לאחר כשנתיים אבי חזר מגרמניה. הוא סבל מגב שבור וכן איבד את מאור עיניו. לימים, בישראל, דר’ טיכו השיב לו חלקית את ראייתו. אמי ואני מצאנו חדרון קטן וחיינו מהיד אל הפה. הלכתי למשפחת אמי וביקשתי כסף וכך התקיימנו זמן מה. את ביתנו ברומאן לקחו הגרמנים והפכו אותו למסעדה עבור החיילים הגרמנים. רוב הזמן חיינו תחת עוצר ורק שעתיים ביום ניתנו לנו כדי לקנות מצרכי מזון שכמעט ולא היו בנמצא.

הייתי ברומאן עד סוף המלחמה בשנת 1945.

לאחר המלחמה המשכנו לגור בחדרון הקטן ללא חשמל. חיינו בעוני גדול ובמחסור, בשל כך חלתה אמי בטיפוס.

בשנת 1950 עלינו ארצה באנייה טרנסילבניה בעזרת תנועת “גורדוניה”.

מאניית המעפילים הועברנו למחנה עולים בפרדס חנה.

בשנת 1955 נישאתי ליעקב גרטנר.

רוב השנים בארץ הייתי חקלאית ועבדתי באריזה במפעל ויטה.

יש לי בת אחת, אורנה, ונכד אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים