דברי בעלי תפקידים באירוע השקת הספר

  1. Home
  2. /
  3. דברי בעלי תפקידים באירוע השקת הספר

דברי בעלי תפקידים באירוע השקת הספר

דבריה של יהודית טל, מנהלת מחלקת שירותים חברתיים במועצה האזורית דרום השרון

תושבים יקרים!

ניצולי השואה הם היהודים ששרדו את השואה, המשטר והכיבוש של גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

לניצולי השואה תפקיד משמעותי בעיצוב דמותה של מדינה ישראל.

אם בשנים הראשונות העדיפו הניצולים לשתוק ולא לספר את מה שעבר עליהם, משפט אייכמן הביא לשינוי מהותי וניתן מקום נרחב לסיפוריהם של הניצולים.

חשבנו כי נכון יהיה לאסוף יחד את סיפורי הגבורה וההישרדות של תושבי דרום השרון ולאגד אותם בספר, כמזכרת לניצולי השואה ולדורות הבאים אחריהם.

הספר הוא עדות ניצחת לאומץ לב, כוח, מופת וגבורה, וישמש כזיכרון עולם לנו ולדורות הבאים.

תודה לכם ניצולי השואה ובני משפחותיהם על שפרשתם בפנינו את סיפוריכם האישיים, הקשים. אנו נזכור אתכם לעולם.

תודה לכל השותפים העוסקים במלאכה, למרים, ורדה ותמי.

תודה למראיינים שליוו את מלאכת הקודש של איתור הניצולים, על ההקשבה, ועל הכתיבה.

ותודה למשרד הרווחה והשירותים החברתיים על השותפות בפרויקט מיוחד זה.

בהוקרה,

יהודית טל, עו”ס

דבריה של תמי פרבר, מנהלת היחידה לטיפול באזרחים ותיקים במועצה האזורית דרום השרון

תושבים יקרים!

ככל שנוקפות השנים, ואנו מתרחקים ממלחמת העולם השנייה וזוועותיה, הולכת וגוברת חשיבות ההנצחה, ההנצחה שעומדת בבסיסו של הזיכרון. תפקיד חשוב וכבד משקל לנו – להנחיל את הזיכרון הלאה מדור לדור, מסב, לבן, לנכד… לבנות יחדיו את הזיכרון הקולקטיבי של עמנו.

ספר ההנצחה של ניצולי השואה במועצה אזורית דרום השרון מעלה על נס את סיפורי השואה וההישרדות, ולא פחות חשוב מכך – את סיפורי התקומה.

אלו הם סיפורים המתארים איך הצליחו אודים מוצלים מאש, לדבוק בחיים, לבנות משפחות ומדינה לתפארת ולהמשיך את שרשרת הדורות של עמנו.

תודות מקרב לב לכל תושבי המועצה, ניצולי השואה ובני משפחותיהם, אשר פתחו את לבם בפנינו ושיתפו אותנו במאורעות האימה שחוו ובסיפורי התקומה. אנו מאחלים לכם בריאות טובה, רווחה, שלום ואריכות ימים.

הספר הוא פרי שיתוף פעולה בין המחלקה לשירותים חברתיים במועצה, העמותה למען החבר הוותיק ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים. המלאכה הייתה רבה ומפרכת וארכה זמן רב. לקחו בה חלק מתנדבים רבים, אשר הלכו מבית לבית, שמעו את סיפורי ההישרדות והתקומה, רשמו אותם ובכך תיעדו אותם לדורי דורות.

אנו תקווה כי הספר יהווה אבן דרך בהנחלת זיכרון השואה ומורשת התקומה לדורות הבאים ויסמל את המשכיות החיים ואת האמונה ברוח האדם.

בברכה,

עו”ס תמי פרבר

מנהלת היחידה לטיפול בוותיקים

המחלקה לשירותים חברתיים

המועצה האזורית דרום השרון

 

דבריה של מרים למדן, מנהלת מרכז היום לאזרח הותיק:

תושבי המועצה, ניצולים ושורדים יקרים,

ספר זיכרון זה המוגש לכם הוא ספר מרגש של תיעוד ורישום של תושבי המועצה, ניצולים ושורדי שואה. הספר הינו ספר מסע של עם הנושא בתוכו ציווי ו”הגדת לבנך”.

זהו המסע שלנו, בני הדור השני, שעוד ראינו ושמענו אנשים שהיו שם, ורואים חשיבות רבה בהעברת הזיכרון לילדנו ולנכדנו, בני הדור השליש ורביעי, כמו בסיפור יציאת מצרים.

מסע זה ייזכר רק אם נקפיד להעביר לדורות הבאים את סיפורם האישי של אותם אנשים וניתן להם פנים ושמות.

לכבוד היה לי ללוות את המתנדבים אשר ראו כמוני, וכמו שותפיי למסע זה, את החשיבות בשימור ובתיעוד שמותיהם וסיפוריהם של אותם תושבי מועצה. אלו שהקימו את היישובים בזיעת אפם כשהם עדיין נושאים על גבם את מטען חייהם, ולמרות הכול נאבקים להקים בית על אדמתם כמו אומרים: מכאן כבר לא נזוז.

תודתי העמוקה לחברי ועדת ההיגוי: גב’ ורדה לוי, מר גד שמיר ומר יורם סבוראי, שראו חשיבות רבה בפרויקט זה ותרמו מזמנם וממרצם להצלחתו – יישר כוח.

המוסדות אשר ליוו אותנו: מועצת דרום השרון, מחלקת הרווחה, משרד הרווחה וניצולי השואה אשר ללא עזרתם ותמיכתם לא היינו יכולים להרים פרויקט רב חשיבות שכזה – תודה.

וכמו שפעמים רבות שמעתי מפי אלו שהיו בשואה וחזרו עם בני משפחתם מביקור בנוף ילדותם: עמדתי שם במקום שהיה ביתי / בית הכנסת דמעות על זכר הוריי ומשפחתי מציפים אותי, ואמרתי – ניצחתי!!! אני עומד פה בגאווה עם המשפחה שהקמתי! לא הצלחתם להכחיד את זכר משפחתי.

סַבְתָּא אֲנִי נוֹתַרְתִּי לָךְ

לְזֵכֶר אֲפִלּוּ שֶׁאֵינִי זוֹכֵר

אֶת קַוֵּי פָּנַיִךְ אֶת חִסְפּוּס

יָדַיִךְ אֶת צְרִיבַת קוֹלֵךְ

אֲנִי הָיִיתִי לָךְ לְעֵד

לָעַד

אֶשָּׂא אֶת הַטְּלַאי הַצָּהֹב

עַל כִּיס הַחֻלְצָה בְּתִיק

בֵּית הַסֵּפֶר בְּלוּחַ

לִבִּי

עדי וולפסון, מתוך אני השלישי

ברגשי הוקרה,

מרים למדן – מנהלת מרכז היום לחבר הוותיק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים