דודמן אליהו ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. כפר מע״ש
  4. /
  5. דודמן אליהו ז”ל

דודמן אליהו ז”ל

Posted in : כפר מע״ש on by : ערן שאקי Comments:

בן מנחם מנדל וחנה

אליהו נולד בשנת 1921 בדרוהוביץ שבאזור לבוב, גליציה המזרחית, פולין. המשפחה גרה בכפר קטן בשם אוריץ, הסבא היה האחראי מטעם השלטונות על מתקני הנפט שבאזור. לאחר שסיים את בית הספר היסודי, יצא ללמוד חקלאות בסלובודקה, שם פגש את חברו הטוב, חיים הבר, שיחד אתו עבר את המלחמה ובעצתו עלה ארצה לאחר המלחמה. כשפרצה המלחמה הוא מיהר לחזור לביתו.

כאשר הגרמנים פלשו לאזור, לאחר קריסת הסכם ריבטנרופ מולוטוב, האוקראינים המקומיים החליטו לחסל את הקהילה הקטנה שהייתה שם למרות יחסי השכנות הטובים ולמרות שאת פרנסתם הם מצאו אצל היהודים.

אליהו, בעצתה של אמו, ברח דרך החלון כאשר האוקראינים דפקו בדלת, וכך למעשה הוא ניצל. העובדה שברח ולא דאג להציל את אמו רדפה ויסרה אותו כל ימי חייו ולא נתנה לו מנוח עד יומו האחרון.

בשנות ה-70 נתפס המנהיג האוקראיני בשם פיטר מנטן שפעל שם, מכיוון שהיה אזרח הולנדי הוא הועמד לדין בהולנד. אליהו נסע להעיד והוקל לו במקצת כאשר הוא הואשם ונדון ל-15 שנות מאסר.

אליהו ברח לאזור שהיה בשליטת הרוסים והצטרף לצבא האדום והיה ממונה על גידולי הבקר של הצבא. חבריו סיפרו שהיה מבריח בקר לקבוצות של יהודים, וכדי לא להיתפס היה מערים על מפקדיו שהיו סופרים את עורות הפרות הנשחטות – הוא היה מקפל כמה עורות ל-2 וסופר את אותה פרה פעמיים. אליהו לא דיבר כלל על המלחמה אך הסתבר שבמהלכה היה שותף להצלת מוסד ילדים יהודים ועזר להם לברוח מהגרמנים.

במלחמה איבד אליהו את הוריו, סבא, דודים ודודות ובני דודים.

לאחר המלחמה הקים אליהו יחד עם חברו, חיים הבר, חווה חקלאית לגידול פרחים. בשנת 1950 עלו ארצה. אליהו הצטרף לקיבוץ שמיר אך מיד עקר לעיר. מאחר והיה אגרונום, הציע את שירותיו לעיריית חיפה כגנן.

אליהו נשא לאישה את חבצלת אותה פגש בנהלל. בתחילה גרו בשכונת ביאליסטוק ביהוד, בהמשך עברו למגשימים. אליהו עבד כאגרונום בסוכנות היהודית ובמסגרת עבודתו נסע ברחבי הארץ לעזור לחקלאים לגדל פרי הדר ועוד. תמיד היה נכון לסייע שלא במסגרת עבודתו הן לחקלאי הבודד או למוסדות הישובים שהיו בראשית דרכם ונעזרו בו רבות.

גם במושב מגשימים השאיר את רישומו בשנים הרבות שהיה יושב ראש ועד הישוב.

לאליהו וחבצלת נולדה בת אחת, חנה.

אליהו נפטר בשנת 1979. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים