הולנדר חיה

  1. Home
  2. /
  3. רמות השבים
  4. /
  5. הולנדר חיה
הולנדר חיה

הולנדר חיה

Posted in : רמות השבים on by : ערן שאקי Comments:

בת יצחק ופסיה-פנינה קוטון

ילידת ביטן, פולין

נולדתי בשנת 1933 בביטן, פולין, כיום בלרוס. אבי היה אופה. המאפיה הייתה בבית והוא העסיק עובדים נוספים, בעיקר לקראת אפיית המצות לפסח. היו לי שני אחים ואחות. בבית עבדה עוזרת שדאגה לכביסה ולניקיון, והייתה גויה של שבת. למדתי ב’חדר’, לכיתה א’ לא הספקתי ללכת כיוון שפרצה המלחמה. עם תחילת המלחמה נרצח אבי בעקבות הלשנת חבר פולני.

עם פרוץ המלחמה ברחנו לבית הכנסת, משם העבירו אותנו לגטו ביטן. התגוררנו בדירה אחת עם עוד אנשים רבים. אני וחברתי הסתתרנו מתחת השולחן, גרמני שראה אותנו העלים עין. גורשנו מהכפר, את כל המיטלטלין העמסנו על עגלה של אחד הגויים, הבנות והנשים לבשו בגדים כמו של הגויות והלכנו יחפות. בדרך העגלון צעק “ז’יד!” ונמלט עם כל רכושינו. הלכנו במים כדי שהכלבים לא יריחו את עקבותינו. בדרך פגשנו פרטיזנים שרצו להרוג אותנו, אך המפקד שלהם מנע זאת. הוא שלח אותנו למחנה אחר שבו היו כבר כמה משפחות יהודיות. באחת הפעמים שברחנו, היינו צריכים לעבור נחל, אך אמי ואחי התינוק נדחפו לנהר וטבעו. בעת הנדודים המסנו שלג ושתינו אותו, כי לא היו מים, והרעב היה כבד.

אחת השכנות, לובה, שמרה עליי ועל אחי. אחי היה יוצא רכוב על סוס להביא כד חלב מהאיכרים שבסביבה. בסיום המלחמה לובה הכניסה אותי ואת אחי לבית יתומים, אחותי הגדולה יצאה מבית היתומים, מנהיגי הקהילה שידכו לה נכה מלחמה והיא נישאה לו.

במלחמה איבדתי את הוריי, אחי התינוק נחמיה, ואת סבתי שורה-לאה.

נשארתי שנתיים בבית יתומים בקוסוב שבפולין. יום אחד בא גיסי וברחנו לשטטין שבגרמניה, שם היינו במחנה עקורים. במקום פעלו מדריכים מהארץ. משם הוברחנו במשאיות לרוזנהיים, בדרך עברנו בכמה מחנות עד שהגענו לצרפת.

עליתי ארצה בשנת 1947 באניית המעפילים יציאת אירופה תש”ז, היא ה”אקסודוס”. האנייה הוחזרה להמבורג, משם לרוזנהיים, ושוב חזרה לצרפת. ב-1948 חזרתי לארץ. מחיפה הועברתי למעברת פרדס חנה. לאחר שירותי הצבאי הצטרפתי לקיבוץ מסילות.

בשנת 1950 נישאתי לצבי הולנדר ברמות השבים.

עבדתי בבית החולים פינסטון שברמות השבים וטיפלתי בילדה שסבלה משיתוק ילדים.

אהבתי ריקוד וגם לימדתי לרקוד.

לצבי ולי ארבעה ילדים: רוני, אריה, איתן וליאור ויש לי 10 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים