הלל חוה

  1. Home
  2. /
  3. רמות השבים
  4. /
  5. הלל חוה
הלל חוה

הלל חוה

Posted in : רמות השבים on by : ערן שאקי Comments:

בת דוד ואסתר גני

ילידת אתונה, יוון

נולדתי בשנת 1939 באתונה בירת יוון. לאבי היה מפעל יצור נעלים יוקרתיות. אחי נולד בשנת 1942, שלושה אחים נולדו בארץ. אמי הייתה עקרת בית שנעזרה במטפלת. מצבנו הכלכלי היה טוב.

השלווה הופרה לאחר הכיבוש האיטלקי. הוריי נקטו בצעדי זהירות, ובחסכונותיהם רכשו מטבעות זהב. עברנו מדירה לדירה לעתים תכופות. אחי הקטן לא הורשה כלל לצאת מהבית ולשחק בחוץ פן ייתפס. אימצנו לנו שמות יוונים בדויים שיסתירו את זהותנו. באחת הדירות אמרתי לבעלת הבית ששם אחי הוא בעצם אחר, ובשל כך נאלצנו לברוח משם עוד באותו לילה. אני קיבלתי את השם “וולה”, שהוא סיומת חיבה לילדות יווניות נוצריות. אבא המשיך לעבוד במפעל הנעליים באופן מצומצם.

בסוף ספטמבר 1943 נטל הגסטאפו הגרמני את השלטון לידיו. הרב הראשי של אתונה זומן לגסטאפו ונדרש למסור את שמות כל היהודים. הוא ביקש ארכה של ימים אחדים לאיסוף המידע. לאחר התייעצות עם מנהיגי הקהילה, עם המחתרת היוונית והארכיבישוף של אתונה, מסר הרב את שמות בני הקהילה שנפטרו, ולכל היהודים המליץ לצאת מהעיר. אבא שלי רקם תכנית בריחה. עברנו לבית חברו הטוב, יווני נוצרי. החבר העביר את המפעל של אבא לפיראוס. באמצעות ניירות מזויפים נסענו לקרדיצה, משם טיפסנו ברגל לפסגת הרי אגרפה והתחבאנו שם כל החורף. הגענו לכפר קטן, פילקטי, אליו הגרמנים לא הגיעו בגלל השלג. באביב ברחנו דרומה. בקושי השגנו אוכל והיה קר מאוד. כל השנים קיימת בי מועקה “שלא לדבר”, כיוון שידעתי שאסור לי לגלות מי אני. חסרה לי “הילדות שבלהיות ילדה קטנה שיכולה לצחוק לרקוד ולשחק עם חברים”. אבא היה אחראי על תכניות הבריחה וקשר עם אנשים, ואימא שמרה על מטבעות הזהב. בסוף המלחמה נותר בידה מטבע זהב בודד, עליו שמרה גם לאחר עלותנו לישראל כקמע ועדוּת לכל שעברנו במלחמה.

בעת סיום המלחמה היינו בטריה דנדרה, ובמאי 1945 חזרנו לאתונה.

במלחמה איבדתי דודים, בני דודים וסבים שחיו בעיר קוולה שבצפון יוון.

לאחר המלחמה החבר של אבי החזיר לנו את המפעל, הוא ורעייתו הוכרו כ”חסידי אומות עולם.”

בספטמבר 1949 עלתה משפחתי ארצה.

למדתי בבית ספר לאחיות, שירתי בצבא כאחות, ובהמשך למדתי באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטה העברית בירושלים. עבדתי כאחות בעיריית תל אביב ובשרותי בריאות כללית ושימשתי בתפקידים בכירים.

בשנת 1963 נישאתי למיכאל הלל.

למיכאל ולי ארבעה ילדים: נמרוד, רחל, חגי וערן, וכן 12 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים