הפלינג רחל (ריזיה)

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. הפלינג רחל (ריזיה)
הפלינגרחל (ריזיה)

הפלינג רחל (ריזיה)

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בת יוסף וגוסטה לייסנר

ילידת צ’רנוביץ, בוקובינה, רומניה

נולדתי בשנת 1921 בצ’רנוביץ, רומניה. התגוררתי עם הוריי ושני אחים ברחוב הראשי של העיר. לאבי הייתה חנות פירות וממתקים. למדתי בבית הספר היסודי, ואחר כך בתיכון אורט – עד עלייתו של היטלר ב-1939.

בשנים 1940 – 1941 נכנסו הגרמנים לעיר והתחילו לשלוח אותנו למחנות. אנו הוגלינו לטרנסניסטריה וצרניבצ’י והיינו שם עד תום המלחמה ב-1945. במחנות עבדנו בעבודות שונות כמו עבודות ניקיון ובשדות. זכור לי שעבדנו בשדה חמניות ומכיוון שדיברתי גרמנית, הגרמני האחראי פקד עליי להסביר ליהודים האחרים שעבדו, לא לגנוב חמניות. הסברתי להם, אך היו בכל זאת כאלה שהחביאו ולקחו כמה גרעיני חמניות. נענשתי על כך במכות עד זוב דם, ועד היום יש לי שבר בעמוד השדרה מאותן מכות.

לקראת סוף המלחמה הוציאו אותנו למגרש והגרמנים הכינו שני מקלעים על מנת לירות בנו. למזלנו, הגיעו שני חיילים, לחשו משהו לאוזני המקלענים והם נמלטו מהמקום. לא האמנו ולא הבנו מה קרה, עד שבא חייל רוסי וצעק: “אתם חופשיים, אנחנו פה ואנחנו לא הורגים!”

חזרנו ברגל לצ’רנוביץ. הגענו לביתנו ומצאנו בו קצין רוסי. הוא פינה לנו חלק מהבית ועזר לנו מאוד במזון ובבגדים. מאוחר יותר התברר שהוא היה יהודי. אט אט חזרנו לחיים הרגילים. עבדתי כמזכירה של הרב דֵר בַּרְנְדִיק.

עם הזמן, התחילו לפעול ברומניה ארגונים ציוניים. בשנת 1947 עליתי ארצה לבדי, ללא המשפחה. את בעלי, אריה הלפינג, הכרתי בהתארגנות לקראת העלייה לארץ.

הפלגנו ארצה באניית מעפילים. האנגלים כנראה ידעו על האנייה, ושתי ספינות בריטיות חיכו לנו בדרדנלים. הם לא אפשרו לנו להפליג לארץ אלא ליוו אותנו למחנה המעצר בקפריסין. הייתי במחנה 70 בפמגוסטה שבקפריסין, ומידי פעם פגשתי שם את אריה, לאחר חצי שנה נישאנו בקפריסין.

בשנת 1949 עלינו לארץ באנייה “מדינת היהודים”. נשלחנו לבית עולים “נווה חיים” בחדרה, שם נולד בני הבכור שלמה. משם הגענו למושב צופית.

במושב עבדנו בחקלאות, הייתה לנו רפת, לול תרנגולות, והתפרנסנו בכבוד.

לאריה ולי נולדו שני בנים: שלמה ואלי, ויש לי 4 נכדים ו-4 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים