הרשקוביץ צפורה (הרטה)

  1. Home
  2. /
  3. שדה חמד
  4. /
  5. הרשקוביץ צפורה (הרטה)

הרשקוביץ צפורה (הרטה)

Posted in : שדה חמד on by : ערן שאקי Comments:

בת שמואל (אדולף) וחביבה סלומון

צפורה נולדה בשנת 1924 בדריינשטיינפורט הסמוכה לעיר מיינסטר, גרמניה. היא הייתה הבת הצעירה מבין שלוש אחיות. אביה נפטר מדלקת ראות בטרם נולדה. בקומה התחתונה בבית שבו גרה היה אטליז של האם ובקומה העליונה היו חדרי המגורים.

כאשר פרצה המלחמה הייתה צפורה נערה בת 15. נאסר עליה ללמוד בבית הספר. חיילים גרמנים נכנסו לביתם ופקדו עליהם להתפנות ממנו. אחיותיה הלכו עם אמם כי לא יכלו להיפרד ממנה, ומאז לא ראתה אותן יותר. צפורה נשלחה למחנה הריכוז שטוטהוף בגרמניה. התנאים ההיגייניים שם היו גרועים והיא חלתה בצהבת.

צפורה נלקחה לעבודה. היה עליה להעמיס קרונות רכבת בחול ובחצץ. בוקר אחד שאלו אותם מי רוצה לצאת למחנה עבודה. היא התנדבה על מנת לצאת מהמחנה האיום שבו הייתה ומהזוועות שראתה בו. לאחר מיון נשלחה למחנה של הוואפן אס-אס בעיר ריגה ועבדה שם בניקוי כלי נשק של החיילים הנאצים. זו הייתה עבודה קלה יותר וכך ניצלה.

במלחמה איבדה את אמה חביבה, אחיותיה פרידה וג’ני ואת גיסה רודי.

לאחר המלחמה הגיעה לקיבוץ בגרמניה בשם פולדה גרינקסוף. שם פגשה את הרש הרשקוביץ ונישאה לו. במחנה זה נולדו שני ילדיה, חביבה ושמואל.

בשנת 1949 עלתה המשפחה ארצה ונשלחה לעיר צפת.

לצפורה והרש נולדו שבעה ילדים: חביבה ז”ל, שמואל, פרידה ז”ל, ראובן, אסתר, יפה ומיקי.

יהי זכרה ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים