וינר שמואל ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. וינר שמואל ז”ל
וינר שמואל ז"ל

וינר שמואל ז”ל

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בן צפורה ונח.

שמואל נולד בשנת 1909 בלודמיר, פולין. כאשר היה בגיל 6 התייתם מאמו, ואביו נאלץ לפרנס את המשפחה וגם לטפל בילדיו. כשהיה בגיל 9 שלח אותו אביו לעבוד אצל בעל אחוזה יהודי. כבר אז התאהב בעבודות האדמה. בשנת 1932 נבחר עם עוד יתומים לעלות ארצה, אך כאשר הגיע לוורשה, הסתבר כי לא יוכל לעלות ועליו להמתין.

שמואל התגייס לצבא הפולני ולאחר שהשתחרר, נשא אישה ונולדו לו שלושה ילדים. הוא התחיל לעבוד כעצמאי והרוויח את לחמו בכבוד.

עם תחילת המלחמה יהודי העיירה הוכנסו לגטו. הבריאים נלקחו לעבודה, החלשים הוצאו להורג ונקברו בבורות שחפרו אחיהם. באחד הימים, כאשר חזר מעבודות הכפייה, אחד השכנים סיפר לו כי אשתו ושלושת ילדיו נורו למוות ונקברו בקברי אחים. שמואל החליט לברוח ליערות, שם הצטרף לפרטיזנים. כפרטיזן נטל חלק בפיצוץ פסי רכבות וחיסול חיילים נאצים. בהמשך הצטרף לצבא “אנדרס”. שמואל היה בין הכוחות שנכנסו לברלין הכבושה. לאחר המלחמה עבר למחנה העקורים “פוקינג” שבגרמניה, שם פגש את חסיה ברנר, גם היא ניצולת השואה. הם נישאו בשנת 1946.

חסיה ושמואל שהו כשנתיים במחנה העקורים, ושם נולדה בתם הבכורה שרה. רק לאחר קום המדינה, בשנת 1949, עלו ארצה ושוכנו במחנה העולים בפרדס חנה. שליחי תנועת המושבים הציעו לשמואל ולמשפחתו להתיישב במושב צופית. מאחר וזכר את תקופת בחרותו שבה עבד בחקלאות, שמח על ההצעה. במושב צופית נולדה בתם השנייה צפורה בשנת 1949.

הזוג קיבל צריף קטן וחלקת אדמה. הם גידלו עופות ופרות ונטעו פרדס ועמלו קשה לפרנסתם.

שמואל מונצח בספר מושב צופית.

שמואל נפטר בשנת 1989. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים