זמברג יצחק

  1. Home
  2. /
  3. עדנים
  4. /
  5. זמברג יצחק
זמברג יצחק

זמברג יצחק

Posted in : עדנים on by : ערן שאקי Comments:

בן יוסף והילדה

יליד צ’רנוביץ, רומניה

נולדתי בשנת 1938 בצ’רנוביץ, רומניה. אבי התנדב לצבא הרוסי שלחם בנאצים ונהרג בקרבות ברוסיה. עד היום אני לא ידוע בוודאות היכן נהרג. יום אחד, לאחר המלחמה, הופיע יהודי שלא הכרנו וסיפר שהיה יחד עם אבי באותה יחידת צבאית. הוא סיפר שהם היו בשיירה לכיוון סטלינגרד. מטוסים גרמניים התקיפו אותם וכולם, חוץ ממנו, נהרגו. מאחר והוא התיידד עם אבי, החליט לחפש את אמי ולספר לה מה קרה. פרט לעדות זו, לא קיבלתי שום ידיעה מכל גוף שהוא, כולל מהצלב האדום שגם אליו פניתי.

בשנת 1939 כבשו הגרמנים את צ’רנוביץ. הם עברו מבית לבית. משפחות אשר אחד מבניהם התנדב לצבא הרוסי נשלחו למחנה ריכוז או למחנה עבודה. אנחנו נשלחנו למחנה עבודה בטרנסניסטריה, אני גדלתי במחנה העבודה הזה.

לאחר שהצבא האדום שחרר את המחנה, רצנו כולנו לתחנת הרכבת הסמוכה. האוקראינים לא נתנו לנו לעלות לקרונות רכבת המשא הסגורים. בינואר 1945 עלינו על רכבת להובלת סוסים, ונסענו בקרונות הפתוחים, קופאים מקור. נסענו כמה ימים והמשכנו ברגל לצ’רנוביץ מאחר ולאימא היו שם שתי אחיות. בדרך נתקלנו מידי פעם באיכר שהסיע את הילדים הקטנים כברת דרך, תמורת תשלום, כמובן. הייתי אז רק בן שבע וחצי. מרומניה שהייתה תחת שלטון רוסי ברחנו לפולין. אמי נישאה בשנית. מאחר ולא אהבתי את בעלה, ברחתי מהבית והצטרפתי לבית יתומים ליד ורשה. החלטנו, כ-10 ילדים ומדריכה שלנו, שאנו עולים לארץ ישראל והולכים אליה ברגל מאחר ולא הייתה לנו אפשרות אחרת. צעדנו ברגל במשך כמה שבועות, כמעט ללא אוכל וללא לבוש מתאים. מידי פעם תפשנו טרמפ במכוניות אמריקאיות. כך חצינו את פולין עד לגבול עם צ’כיה. בגבול פגשתי במקרה את אמי והיא הוציאה אותי בכוח מהקבוצה. שהינו חצי שנה במחנה עקורים בצ’כיה, משם הג’וינט העביר אותנו לאוסטריה. התגוררנו שנתיים בצריפים ביער סמוך לכפר קטן בשם פוך, כ-20 ק”מ מזלצבורג.

ג’וינט ארגן את עלייתנו ארצה בדצמבר 1948.

הייתי כחצי שנה במוסד “אונים” בכפר סבא ומשם עברתי לקיבוץ והייתי בו עד גיוסי לצה”ל.

בשנת 1963 נשאתי את ורדה לאישה.

לוורדה ולי נולדו שלושה ילדים: ספי, נועה וענת ויש לי 9 נכדים.

עסקתי בתיווך נדל”ן והייתי פעיל ב”בני ברית” ו”מתן בסתר”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים