זמסטינו משה ז”ל 

  1. Home
  2. /
  3. נווה ירק
  4. /
  5. זמסטינו משה ז”ל 
זמסטינו משה ז"ל 

זמסטינו משה ז”ל 

Posted in : נווה ירק on by : ערן שאקי Comments:

בן נתן ודבורה

משה נולד בשנת 1925 בסאבן, רומניה. משפחתו גרה עם אחות האם בבית הסבא. האב היה סוחר וגידל במשקו כבשים, פרות וסוסים. האם הייתה עקרת בית. למשה היה אח אחד. משה הלך לבית הספר היהודי בסאבן ולמד עד כתה ד’ והמשיך ללמוד בבוטושאן, העיר הסמוכה.

עם כניסת הגרמנים לרומניה נזרק משה מבית הספר וחויב לענוד את הטלאי הצהוב. כל הגברים מגיל 16 נקראו להתייצב במשטרה. לקחו אותם לעבודת כפייה ובעיירה נשארו רק זקנים, נשים וילדים. לאחר זמן מה החלו לגרש את היהודים לדורוחוי. הם הלכו ברגל עם מעט ציוד. החלשים, הזקנים והילדים הועמסו על עגלות. בדורוחוי התארחו אצל יהודים ואצל קרובי משפחה. כשהיו בדורוחוי התקבלה פקודה לגרש את כל היהודים לטרנסניסטריה. רבים נספו עוד לפני שחצו את הדניסטר, משה ומשפחתו עברו את הנהר עם 40 ק”ג כל אחד. הם הוכנסו לסככות גדולות שבעבר שמשו רפתות. בלילות באו האוקראינים לאנוס ולשדוד. בתחילה היו במוגילב ומשם הגיעו לאזרינצה, כשהם עייפים ורעבים. סבו, אבי אמו, נפטר ובכסף שקיבלו תמורת בגדיו עשו לו מצבה. אביו לא היה אתם, הוא עבד בחפירת התעלה בדונארה טרגוזיו.

משה ומשפחתו גורשו חזרה למוגילב שם יצאה האם להביא עצים, היא נתפסה והולקתה 25 מכות.

בשנת 1944 הסתיימה המלחמה באזור.

במלחמה איבד משה את סבו מצד אמו, ובני משפחה רבים נוספים. דודתו, אחות אביו, חזרה אך ללא שלושת ילדיה.

כששבו לביתם, החזירו להם את כל הרכוש שנבזז.

משה הצטרף לתנועת גורדוניה, דרור הבונים. משה עלה לארץ בתחילת 1948 באנייה “קיבוץ גלויות” היא “פאן יורק” אך הוגלה לקפריסין, משם נשלח עם אחיו לקיבוץ דפנה. בשנת 1951, לאחר ששוחר האב ממעצר, עלו הוריו לארץ.

משה נפצע בהפגזה על קיבוץ דפנה. לאחר שהשתחרר מהצבא הצטרף להוריו שהקימו את מושב נווה ירק.

משה נשא לאישה את פנינה בשנת 1960.

משה היה חקלאי.

קורות חייו של משה מתועדים ביד ושם.

למשה ופנינה נולדו שלושה ילדים: אהרון, רחל ונתי

משה נפטר בשנת 2003. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים