כהן בת שבע

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. כהן בת שבע

כהן בת שבע

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בת אברהם ורוזה לנגרין

ילידת אתונה, יוון

נולדתי בשנת 1931 באתונה בירת יוון. אבי היה סוחר בדים, אמי הייתה עקרת בית. היו לי שתי אחיות. אני זוכרת כי בימי ילדותי לפני המלחמה הייתי עדה לגילויי אנטישמיות. ילדי הגויים היו נוהגים לקלל אותי בקללות כגון: יהודייה מסריחה, אתם הרגתם את ישו ועוד. לנוכח זאת יעצו לי לשנות את שמי לשם יווני; מאז ועד היום אני נקראת ווּלָה.

לאחר כניסת האיטלקים לעיר, עדיין לא סבלנו. אמי נהגה להזמין חיילים יהודים איטלקים לארוחות שבת וחג. לאחר זמן התחלנו להרגיש בהשפעת המלחמה. היה עלינו להתייצב פעם בשבוע במשטרה לרישום נוכחות. היה מחסור במצרכי מזון וקיבלנו תלושי הקצבה. היוונים החלו להציק ליהודים ובני משפחתי הסתגרו בבית ולא יצאו כמעט החוצה. אני זוכרת כי יום אחד נשלחתי להביא את הקצבת הלחם, מישהו גנב ממני את הלחם ושבתי בוכה הביתה. יום אחד סבתי נתפסה ואני יצאתי לחפש אותה. יהודי הזהיר אותי ולימד אותי תפילה יהודית. הוא חזה שאני אשרוד. לדעתי, הוא העניק לי כוחות לעזור לאנשים אחרים, דבר שעשיתי כל חיי.

לאחר שסבתי ובני משפחה נוספים נלקחו, סבא החביא אותי במערה, תקופה ארוכה ניזונתי מצימוקים.

לאחר המלחמה נלקחנו, שלוש האחיות, לבית הבראה. גם סבתי שרדה.

במלחמה איבדתי את סבא משה, האבא של אמי, את הדודים, אסתר אחות של אבי ואת האח של אבא.

נותרתי ביוון עד עלייתי ארצה בשנת 1949. הגעתי למעברת באר יעקב, משם עברנו לכפר סבא הערבית ומשם עם עוד עולי יוון לנווה ימין.

בשנת 1950 נישאתי ליצחק כהן. נולדו לנו שלושה ילדים: שושנה, אליהו ויוסף ויש לי 10 נכדים.

במשך כל השנים עבדתי בחקלאות במשק וגידלתי את ילדיי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים