כשר שמואל

  1. Home
  2. /
  3. כפר סירקין
  4. /
  5. כשר שמואל
כשר שמואל

כשר שמואל

Posted in : כפר סירקין on by : ערן שאקי Comments:

בן אליעזר ואסתר-לאה

יליד סרניי, אוקראינה

נולדתי בשנת 1927 בסרניי שבאוקראינה, אז בפולין.היו לי 3 אחים: נפתלי דוד ומשה. אבי היה סוחר ואמי עקרת בית.

ב-1 בספטמבר 1939 כבשו הגרמנים את פולין. בשנת 1941 נכנסו הגרמנים לעיירה שלנו והתחילו החיים הקשים ליהודים. סרניי הפכה לגטו לכל יהודי האזור. לאחר כחצי שנה בגטו גירשו את כל היהודים למחנה רוסי קטן בקרבת העיירה. למחנה זה העבירו את כל אנשי חמשת הגטאות שהיו באזור.

מחוץ למחנה הכינו שלושה בורות הריגה ובמשך שלושה ימים הרגו 18,000 יהודים לפי סדר הא’-ב’. המחנה היה מוקף בשתי גדרות. לאחר שעתיים במחנה, התקרבתי לגדר וראיתי קבוצה של יהודים מדברת עם שני שומרים גרמניים. אחד השומרים שאל אותנו “למה אתם לא בורחים? יהרגו אתכם עוד מעט.” אחד היהודים ענה: “אי אפשר לברוח, יירו בנו”. הגרמני אמר לנו שהוא והחבר שלו לא יירו עלינו. אחד היהודים נתן לו שעון זהב. השומרים עברו למקום אחר, כך הם אפשרו לנו לחתוך את הגדרות ולברוח. שומר במגדל השמירה ראה אותנו והתחיל לירות עלינו. מי שניצל – ניצל, ומי שנהרג – נהרג.

לאחר תקופת נדודים בכפרים אוקראיניים, התארגנו כקבוצה וחזרנו לעיירה סרניי. לא מצאתי את הוריי בין החיים ולא אף אחד אחר. נשארתי לבד. הגעתי לבית סבי ולא ראיתי בית: האוקראינים פירקו הכול ולקחו כל מה שאפשר היה לקחת. הלכתי לבית שלנו, גרו בו פולנים. השכנה שזיהתה אותי אמרה שאני הבן של בעל הבית. נשארתי לגור בבית הוריי עד שהתגייסתי לצבא האדום בגיל 17.

במלחמה איבדתי את כל בני משפחתי: הוריי, אליעזר ואסתר-לאה, אחיי: נפתלי, דויד ומשה, את סבי וקרובי משפחה נוספים.

שירתי בצבא האדום 7 שנים, עד שנת 1951. התחתנתי עם ריבה, גם היא ניצולת שואה, בזכות בריחת משפחתה מפולין, ונולד בננו הבכור אהרון.

בשנת 1960 עלינו ארצה עם האימא של אשתי ובננו התינוק.

הגענו לטבריה, עברנו לקבוץ יפעת ולמקומות נוספים, ולבסוף השתקענו בכפר סירקין.

בהתחלה עבדתי בכל מיני עבודות מזדמנות: סבל, מסגר, במפעל צמיגי הרכב “שמשון”, ולבסוף 27 שנים עבדתי במקורות במוביל הארצי בראש העין. כיום אני פנסיונר של מקורות.

לריבה ולי שלושה ילדים: אהרון, ברוך ואתי, ויש לנו 9 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים