לוי רינה

  1. Home
  2. /
  3. כפר סירקין
  4. /
  5. לוי רינה
לוי רינה

לוי רינה

Posted in : כפר סירקין on by : ערן שאקי Comments:

בת יוסף ושרה קונפורטי

ילידת סקופליה יוגוסלביה

נולדתי בשנת 1939 בסקופליה, בירת מקדוניה, יוגוסלביה. היינו בני המעמד הבינוני-גבוה. היינו משפחה מסורתית בת חמש נפשות; הורים, שלושה ילדים ואומנת, נערה יהודייה ענייה שגדלה אתנו כבת בית כשכל צרכיה על חשבון הוריי. אבי עבד כחלפן כספים והיה שותף בחנות בדים. אמי הייתה עקרת בית. גרנו בשכירות בבית מרווח.

בשנת 1943 העבירו אותנו לבית חרושת לסיגריות “מונופול”, שם היינו כשישה שבועות. סבא, שגר בפרישתינה, קוסובו, שלח לנו תעודות מזויפות על שמנו המעידות כי אנו תושבי האזור. אבא שיחד קצין משטרה שהכיר ונתן לו את התעודות המזויפות של אזרחים איטלקיים תושבי אזור קוסובו ושוחררנו. ברחנו לבית סבא ומשם לאלבניה עם עוד שני בני דודים, נשותיהם וילדיהם. מכרים אלבנים עזרו לנו. התמקמנו בעיר שהייתה תחת שליטת האיטלקים עד לרצח מוסוליני. כשהגיעו הגרמנים לאלבניה המשכנו לברוח. הפעם ברחנו במסווה של נרדפים מנקמת דם של משפחה מוסלמית. ברחנו לכפר נידח באלבניה שהיו בו תושבים נוצרים. השמות של כולנו הוחלפו לשמות נוצריים. התגוררנו שתי משפחות, תשעה איש, בחדר שהיה בשלבי בנייה, ללא חלונות ודלת. בחלק התחתון של המבנה היה דיר חזירים.

החיים במסווה הפכו לחלק מחיינו. ההורים והילדים עבדו אצל הכפריים עד כמה שהתאפשר. פעם בשבוע הגברים שכרו פרדה וחביות והלכו יום שלם להביא מים. האימהות נלחמו כל הזמן בבעיות הבריאות שלא נגמרו, ודאגו להאכיל את המשפחה בכל עשב אכיל. המלחמה הסתיימה כעבור שנה וחצי, אבל המקום היה כל כך מבודד, שלא ידענו על כך עד שבן דוד בא לחפש אותנו. חזרנו ליוגוסלביה.

במלחמה איבדתי את כל המשפחה של אבי, פרט לשני בני דודים ומשפחתם. ממשפחת אמי איבדתי סבא, דודה בחודש התשיעי להריונה ובעלה, דודה בת 17 ודוד בן 23 שהיה קצין בפרטיזנים והוצא להורג על ידי הנאצים.

עלינו לארץ בעזרת ארגון ג’וינט בסוף 1948. נסענו ברכבת עד לנמל טרייסט ומשם הפלגנו באנייה קפלוס – “הדרומית”.

מחיפה נשלחנו לבאר יעקב. שיכנו אותנו בהאנגרים שהיו של הצבא הבריטי. הינו חצי שנה בבית העולים אחר כך עברנו לנס ציונה, לשכונת צריפים חדשים. למדתי בבית ספר יסודי בנס ציונה. הצלחתי להתקדם בלימודים בכוחות עצמי, לקפוץ כיתה – מכתה ו’ לכיתה ח’ ולקבל מלגה. בהמשך למדתי ב”כפר הירוק” ומשם המשכתי לבית ספר לאחיות בבית החולים קפלן.

עבדתי שנים רבות כאחות מוסמכת וכמפקחת במשרד הבריאות. בשנת 2003 קבלתי תעודת “עובד מצטיין” במסגרת עבודתי כמפקחת במשרד הבריאות.

בשנת 1961 נישאתי לנסים לוי.

לנסים ולי יש ארבעה ילדים: צחי, אפרת, תמיר ולימור ו-6 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים