לזר אברהם (בטו)

  1. Home
  2. /
  3. שדה חמד
  4. /
  5. לזר אברהם (בטו)
לזר אברהם (בטו)

לזר אברהם (בטו)

Posted in : שדה חמד on by : ערן שאקי Comments:

יליד סקופיה, יוגוסלביה

נולדתי בשנת 1923 בסקופיה, יוגוסלביה. הייתי הבן הצעיר מבין 8 אחים ואחיות. גדלתי בבית ציוני דתי. אבי היה הגבאי של בית הכנסת בעיירה. חיי הקהילה היו מפותחים מאוד. בגיל 6 הצטרפתי לתנועת “השומר הצעיר”. הקבוצה נקראה “בדרך” ופעולות התקיימו כמעט מידי יום.

ב-1941 נכנסו הגרמנים ליוגוסלביה. קבוצת נערים מהשומר הצעיר פתחו את הסניף, הוציאו אוהלים ונשק ויצאו ליערות מונטנגרו כדי להילחם בנאצים. בדרך פגשנו את מלך יוגוסלביה שהציע לנו להצטרף למטוסו לטיסה לאנגליה, אך סירבנו בטענה שאיננו בוגדים במולדת. נלחמנו בנאצים ביערות, חיבלנו בפסי הרכבת ולקחנו מהם את הנשק. בשלב מסוים הגרמנים תפסו אותי אך הצלחתי לברוח. נתפסתי פעם נוספת כשבידי מסמכים מזויפים של מוסלמי והושלכתי לכלא למשך שבעה חודשים ועברתי חקירות ועינויים על מנת שאמסור את שמות חבריי הפרטיזנים. רכשתי את אמון מפקדי הכלא והוצאתי לחופשות בחגים המוסלמיים. הלשינו עליי שאני יהודי והעינויים נעשו קשים יותר. הצלחתי לברוח מהכלא והתברר לי שאחד המפקדים שלי היה בוגד.

הסתבר לי כי בעת שהייתי בכלא לקחו הגרמנים את הוריי ושבעת אחיי ואחיותיי, עד היום איני יודע מה עלה בגורלם. אבי ביקש ממני בטרם הצטרפתי לפרטיזנים כי אברח לפלשתינה מאחר ואחותי הספיקה להצטרף להכשרה בקיבוץ בארץ.

לאחר המלחמה עליתי לישראל ופגשתי את אחותי בקיבוץ אפיקים.

בתחילה התגוררתי בבצת ובהמשך עברתי לשדה חמד.

הייתי מדריך חקלאי בעיינות, פעיל ציבורי במגוון מוסדות כגון: תנועת המושבים והסוכנות היהודית. הייתי ראש המועצה האזורית דרום השרון במשך 13 שנה, החליף אותי בתפקיד מוטי דלג’ו.

לאשתי טובה ולי נולדו ארבעה בנים: יעקב, שמואל, משה ויואב. יש לי 14 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים