למפל יוליה

  1. Home
  2. /
  3. שדה ורבורג
  4. /
  5. למפל יוליה
למפל יוליה

למפל יוליה

Posted in : שדה ורבורג on by : ערן שאקי Comments:

בת אדולוף ורוזה ווינטר

ילידת סנייס, צ’כוסלובקיה

נולדתי בשנת 1924 בצ’כוסלובקיה. משפחתי הייתה מהמעמד הבינוני, והיו לי עוד שתי אחיות. אבי עבד בחנות סיטונאית לירקות ופירות ולדברי מכולת. את הסחורה שלח עד לפראג ולברטיסלאבה. אמי הייתה עקרת בית. בבית הייתה עוזרת גויה אך את הבישולים עשתה אימא כיוון ששמרה על כשרות. למדתי 5 שנים בית הספר ממשלתי ו-3 שנים בבית ספר עממי יהודי, את הכיתה הרביעית לא סיימתי כיוון שההונגרים הגיעו והוציאו את היהודים מביתי הספר. נשארתי שנה בבית ולאחריה למדתי תפירה במשך שנתיים. עבודה לא קיבלתי מאחר והייתי יהודייה. עד 1942 נשארתי בבית ותפרתי לחברות וביליתי בהחלקה על קרח ועוד.

ב-1938 נכנסו ההונגרים לעיר סניס. ב-19 במרס 1944 אספו את כל היהודים וגם את אבי ושלחו אותם לאושוויץ, אני הוכנסתי לגטו שהיה במרחק 5 ק”מ מהעיירה, שם נאספו כל יהודי הסביבה. במשך חודש עבדנו בחקלאות, אז נלקחנו לאושוויץ בירקנאו. הייתי במחנה עד לאחר יום כיפור של שנת 1944 ובשמחת תורה שלחו אותי לעבודה בדקודובה, לשם הגיעו רק 400 בנות, ביניהן נשים נוצריות מאיטליה ומהולנד. עבדנו בבית חרושת ליצור חלקי אווירונים עד 4 במאי 1945, אז הרוסים שחררו את המחנה.

במלחמה איבדתי את הוריי שנספו באושוויץ, 6 אחיות של אבי עם כל בני משפחתם, ו-3 אחים של אמי, חלק מהילדים ניצלו.

לאחר המלחמה הגעתי לעיר הולדתי, שם קיבלתי מיטה מהג’וינט. אוכל הכינו במטבח משותף. בגלל המחסור במים חליתי בשחפת ואושפזתי בבית חולים יהודי למשך כמה חודשים. נשלחתי להרי הטטרה לשנת הבראה, משם יצאתי לחתונת אחותי, לאחריה לא שבתי למקום ההבראה. נשארתי בבית ועבדתי בהתנדבות בבית קפה. גרתי אצל ידיד, לשם הגעתי עם שלושה בנים ובישלתי עבורם. באחד מהם, הרנס, התאהבתי ונישאתי לו בשנת 1946.

בשנת 1949 עלינו לארץ עם בתנו התינוקת באנייה ‘טרנסילבניה’. הגענו למעברת בית ליד. דוד של בעלי כבר היה בישראל והוא הזמין אותנו אליו לפתח תקוה. הרנס עבד יחד עם הדוד במאפייה שלו. כמה מחבריו חיו בשדה ורבורג, אני ובעלי עברנו למושב והיינו לחקלאים.

יש לי בת: אוה-חוה, 3 נכדים ו-5 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים