מאור חנה

  1. Home
  2. /
  3. ניר אליהו
  4. /
  5. מאור חנה
מאור חנה

מאור חנה

Posted in : ניר אליהו on by : ערן שאקי Comments:

בת יצחק וצפורה שוכמכר

ילידת וולדבה, פולין

נולדתי בשנת 1933 בעיר וולדבה, סמוך לגבול אוקראינה פולין. משפחתי הייתה מסורתית. היו לי חמישה אחים ואחיות, אני הצעירה מביניהם. אבי עסק במסחר ואמי הייתה עקרת בית. בית הכנסת שימש כמרכז לכל חג ואירוע.

בפרוץ המלחמה נכנסו הגרמנים לעיר. חיילים נכנסו לביתנו ודרשו מזון מכל הבא ליד. הגרמנים ריכזו את כל הגברים בבית הכנסת, גם האבא שלי היה ביניהם, למרות מחלתו. אימא שלחה אותי להביא לו אוכל. בדרך פגשתי גרמני אשר צעק לעברי “האלט!” – עצרתי, למזלי הוא לא פגע בי. הגברים היו בבית הכנסת כמה ימים. לאחר ששוחררו המצב הכללי הידרדר. בלילה התאספו בני משפחתי, העמיסו על עגלה כל מה שהיה אפשר לקחת; שמיכות, דברי לבוש ומזון. ברחנו לעבר הגבול הרוסי-אוקראיני וחצינו את נהר הבוג. עם התקדמות הגרמנים ברחנו לפנים רוסיה, כל הזמן היינו במנוסה, עד שהגענו לסיביר. אבא נפטר בדרך וגם אחד מאחיי. לאחר שאימא נפטרה שלחו אותי ואת אחיי לבית יתומים פולני.

כאשר תמה המלחמה בשנת 1945, הייתי בבית ילדים ליד טשקנט.

במלחמה איבדתי את אבי ואמי, שני אחים ואחות.

נלקחתי עם שאר ילדי בית היתומים, יהודים ופולנים, ברכבת חזרה לעבר פולין. אנשי הסוכנות היהודית והג’וינט הוציאו את הילדים היהודים והעבירו אותנו למחנה עקורים ברוזנהיים שבגרמניה, ואחר כך עברתי לפוגלסו שבצרפת. מדריכים מארץ לימדו אותנו עברית.

עליתי ארצה בשנת 1948 באנייה “קיבוץ גלויות”, פאן יורק לשעבר, ונשלחתי לעין חרוד.

בשנת 1951 נישאתי לצבי מאור.

הייתי סייעת לרופא שיניים.

כיום אני מתנדבת פעמיים בשבוע בבית חולים מאיר שבכפר סבא.

לצבי ולי ארבעה ילדים: עפרה, גדי, מיכל ואורית, ו-11 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים