מאור צבי (הרווין)

  1. Home
  2. /
  3. ניר אליהו
  4. /
  5. מאור צבי (הרווין)
מאור צבי (הרווין)

מאור צבי (הרווין)

Posted in : ניר אליהו on by : ערן שאקי Comments:

בן מיכאל-יחיאל ושרה מאייר

יליד וולקן, רומניה

נולדתי בשנת 1929 בוולקן, עיירה במחוז טרנסילבניה, רומניה. רוב ימי ילדותי עברו עליי בעיר אורטשיה, שם גרו רבים מבני משפחתי. אבי עסק ביצוא פירות מרומניה לארצות אחרות, אמי עבדה בחנות המכולת שלה. הייתי הבן הבכור, אחריי נולדו עוד בן ובת. בעיירה התגוררו כ-30 משפחות יהודיות בלבד, עם זאת היו בקהילה שוחט ורב. בבר המצווה עליתי לתורה בבית הכנסת המקומי, לימים ציינה אמי כי בזכותי היה מנין בבית הכנסת.

למדתי בבית ספר יהודי באורשטיה עד המלחמה. בשנות המלחמה למדתי שנה אחת בבית ספר יהודי בטימושרה ושנה נוספת בבוקרשט. בשנת 1942 פרצה המלחמה באזור והגרמנים נכנסו גם לעיירה אורטשיה. כל הילדים היהודים סולקו מבית הספר, וכל הגברים והנערים הבוגרים נלקחו לעבודת כפייה, כולל אבי. עבדתי בטאטוא רחובות. ראש הגסטאפו בעיר היה מהנדס העיר שהיה מיודד עם משפחתי, ולכן שלח אותנו לעבוד בפארק כדי שלא יראו אותנו ולא יציקו לנו. אני לא זוכר שסבלנו ממחסור במזון. אימא נאלצה להעביר את החנות שלה לגויים. לאחר המלחמה החנות לא הוחזרה כי היא לא רצתה בה.

אני ומשפחתי נותרנו בעיירה עד סוף המלחמה ב-1945, שוחררנו מעול הגרמנים לאחר שאלו ברחו מהעיר.

לאחר המלחמה אמי לקתה בשבץ ונפטרה.

המשכתי בלימודיי באורשטיה עד עלייתי ארצה.

עליתי על אניית המעפילים “פאן יורק” בבולגריה בסוף 1947. האנייה הפליגה לנמל חיפה, נתפסה והמעפילים גורשו לקפריסין. לאחר זמן הגעתי לארץ עם קבוצת בני נוער שהתארגנה באי.

בשנת 1951 נשאתי לאישה את חנה שוכמכר.

הייתי בין ראשוני וממקימי קיבוץ ניר אליהו, ואת כל חיי הבוגרים עשיתי בו או בשליחותו. הייתי בשליחות מטעם הסוכנות בצרפת, ועבדתי עם חברת אגרי-דב בהפצת ידע חקלאי במדינות דרום אמריקה. בשנים 1967 – 1973 הייתי מנהל מפעל “גרנות” ובהמשך הייתי מנהל מפעל לאריזות פלסטיק “פלסטניר” עד 1994. היום אני משמש כגזבר הקהילה.

לחנה ולי ארבעה ילדים: עפרה, גדי, מיכל ואורית, וכן 11 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים