נורית שלזינגר (הדביג)

  1. Home
  2. /
  3. שדה ורבורג
  4. /
  5. נורית שלזינגר (הדביג)

נורית שלזינגר (הדביג)

Posted in : שדה ורבורג on by : ערן שאקי Comments:

בת איגן יעקב ואסתר אליזבת פלישר

ילידת ברטיסלבה, צ’כוסלובקיה

נורית נולדה בשנת 1927 בברטיסלבה, צ’כוסלובקיה. האם הייתה עקרת בית והאב עבד בחנות רהיטים ומרפדייה שהיו בביתו בן השלוש קומות. במרתף למטה היו חומרי הגלם, בקומה האמצעית הייתה התצוגה ולמעלה המרפדייה. הבית והחנות היו בלב העיר. נורית הספיקה ללמוד שמונה שנים והייתה חברה בתנועת הנוער “מכבי צעיר”, הלכתי לתנועה מבחינה חברתית ולא אדיולוגית. לנורית הייתה אחות.

בשנת 1941 נזרקה המשפחה מביתה. את ברטיסלבה עזבו במהלך שנת  1942. אחותה טרודי גנבה את הגבול לבודפשט, הונגריה. לאחריה הוברחה נורית ובהמשך אמה, האב הגיע לאחר שלא הצליח למכור את הבית והעסק. בבודפשט התגוררו בבית הדודה. כאשר המצב בסלובניה הורע, הובאו גם הסבתא, הדוד ואשתו. מאחר והיו פליטים לא היו להם תלושי מזון ופחדו מאוד מהלשנות. נורית ענדה את הטלאי הצהוב ולעתים רחוקות יצאה מהבית. לאחר 9 חודשים התדפקו שוטרים על דלת הבית ועצרו את כל המשפחה. הדודה שוחררה לאחר חקירה קצרה. הדוד זכה לטיפול במכות בשעת החקירה. אחותה הספיקה לשמוע את האב בעת שהחתימה מסמכים, את האם לא ראו יותר.

נורית הייתה בת 15 ושמרה על קשר עם אנשי “מכבי צעיר”, המדריך שלה היה פרץ רבס, היום חבר קבוצת כפר-מכבי. לאחר שסיפרה לו את קורותיה, חיפשו דרך להציל את שתי האחיות. באותה תקופה החלה להתארגן “רכבת קסטנר” מבודפשט. נורית הודיעה שבלי אחותה טרודי היא לא עוזבת. לבסוף, בעזרת מסמכים מזויפים, שוחד ומאמצי המדריכים, הועלו על רכבת לשוויץ, אלא שבתחנת לינץ שבאוסטריה הופנתה הרכבת לברגן-בלזן. במחנה הן לא נאלצנו לעבוד, אך כל יום היה מפקד. לאחר שישה שבועות הגיעה רשימה מגרמניה שהקבוצה יכולה להמשיך ברכבת לשווייץ. מבין 1,800 איש שהיו ברכבת שהגיעה לברגן בלזן, רק 600 איש הופיעו ברשימה מגרמניה, אסתר וטרודי היו ברשימה. בשנת 1944, שמונה חודשים לאחר הזמן המיועד, שוחררה אסתר, תודות לפעילותו של קסטנר.

במלחמה איבדה אסתר את אמה ואביה וכן דודים שנשארו בצ’כוסלובקיה.

ב-2 בספטמבר 1945 עברה משוויץ לאיטליה ומשם הפליגה לישראל.

נורית עלתה עם חברי “מכבי צעיר” לקיבוץ צאלים שבנגב. משם עברה כל הקבוצה “לכפר החורש” שם הכירה את יעקב שלזינגר ובשנת 1950 נישאה לו.

בני הזוג עברו לכפר סבא, גרו בשכירות בצופית ולבסוף השתקעו בשדה ורבורג.

אסתר ניהלה שנים רבות את סניף הדואר בצופית, והייתה פעילה ב”ארגון אימהות עובדות”.

היום נורית מתגוררת בבית מוגן בירושלים.

לנורית ויעקב ז”ל נולדו שני בנים: אבנר  וערן ו-6 נכדים.

את קורות חייה תיעדה נורית בספר בהוצאה עצמית: “זיכרונות לבית פלישר“.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים