נצר שרה

  1. Home
  2. /
  3. עדנים
  4. /
  5. נצר שרה
נצר שרה

נצר שרה

Posted in : עדנים on by : ערן שאקי Comments:

בת אהרון ומלכה שוורץ

ילידת סוליצ’ה, רומניה

נולדתי בשנת 1931 בסוליצ’ה, רומניה. רוב תושבי העיירה היו יהודיים. הם היו סוחרים, חייטים ותופרות, סנדלרים, נגרים, צלם אחד, אח ורופא שינים. אבי היה סוחר שעשה לבֵנים לבנייה. חורף אחד הלבנים נשטפו בגשם, בגלל הנזק עברנו לעיירה אחרת בשם ראוסין.

ערב מלחמת העולם השנייה, רומניה כרתה ברית עם גרמניה הנאצית נגד ברית המועצות, כדי להחזיר לעצמה את חבלי הארץ סרביה וחלק מבוקובינה. בשנת 1939 בא קצין רומני ואמר לאבי לעזוב את ראוסין. במהלך המלחמה התחבאנו אצל גויים, כי היהודים הואשמו בתמיכה בברית המועצות. בשנת 1941 הוצאה פקודה לעזוב את העיירה. לא ידענו לאן לוקחים אותנו. בלילה חיפשו האנשים מקום מחבוא, אנו התחבאנו באסם. התנאים היו קשים; היה עוצר והיה לנו מעט מאוד מזון. חיינו תחת איום וסכנת חיים. ההתעללות ביהודים הלכה וגברה, לכן הוריי החליטו לעבור לבוטושאן. נאלצנו לענוד את הטלאי הצהוב. התגוררנו בעיר מ-1941 עד סוף המלחמה. הסכנה לא חלפה, לכן יהודים התארגנו לשמור בלילות. ניסינו לנהל חיי קהילה והתחלתי ללמוד עברית ב’חדר’, הבנות יחד עם הבנים.

במלחמה איבדתי את דודי, אח של אמי.

בשנת 1947 הייתי בהכשרה בתנועת נוער ציונית “דרור הבונים” בבוקרשט ובשנת 1950 עליתי ארצה בחסות הממשלה הרומנית.

לאחר זמן קצר נישאתי לראובן נצר.

לראובן ולי שלושה ילדים: צבי, שלמה ואיתמר.

יש לי 7 נכדים ו-4 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים