סולטן יום-טוב

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. סולטן יום-טוב
סולטן יום-טוב

סולטן יום-טוב

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן יעקב ולונה

יליד לריסה, יוון

נולדתי בשנת 1932 בלריסה, יוון. אבי היה סנדלר. היינו תשעה ילדים במשפחה. הפרנסה הייתה בדוחק, ואמי התקשתה לטפל בכל הילדים. אבא, בנוסף לעבודתו, שימש גם כגבאי בבית הכנסת. אחי הגדול עזר לאבא בסנדלרות, אני עזרתי לאבי בבית הכנסת.

בשנת 1940 סבלו תושבי המקום הן מרעידות אדמה והן ממחסור במזון, בתקופה זו נכנסו האיטלקים. הפחד גבר כאשר נכנסו הגרמנים. התבקשנו להירשם במשטרה אך לא עשינו זאת. לאחר ששמענו מה מתרחש בסלוניקי, החלטנו לברוח במכונית לכפר חוניצה, שם שהינו כמה חודשים. המשכנו במנוסה ברכיבה על חמורים עד שהגענו למנזר, שם חיינו כשנה.

עקב התנאים חלו בני המשפחה ואחותי החליטה לצאת לעבר לריסה על מנת להביא תרופות ואוכל.

לאחר ששמענו כי הגרמנים מתקדמים לעבר הכפר, החלטנו להמשיך בבריחה במעלה ההרים. הגענו לכפר, שם עזרו לנו הפרטיזנים. הם הזהירו אותנו מפני השלטונות וסיפקו לנו מזון.

לבסוף הגרמנים הגיעו גם לכפר הזה. החיילים דפקו על הדלת אך אנו לא פתחנו, והחיילים עזבו. לאחר שהגרמנים יצאו, המשכנו להתגורר בכפר עוד כשנה. אחי הגדול המשיך בבריחה לעבר ההרים היותר גבוהים. אבא נותר בכפר. תמורת תיקון נעליים קיבלנו מעט מזון.

לאחר שהגרמנים יצאו מיוון התבקשנו לחזור לביתנו. בלריסה מצאנו בית ריק. הג’וינט עזר לנו להתאקלם מחדש.

אחיי עלו ארצה כבר בשנת 1946, אני נשארתי עם הוריי ביוון. לאחר זמן יצאתי עם אחי לאתונה, שם שהינו כחצי שנה, ובשנת 1949 עלינו ארצה בעזרת הסוכנות.

הוריי ושלוש אחיותיי נותרו ביוון.

אני ואחי הגענו למחנה דוד, משם עברנו לכפר סבא ובהמשך לנווה ימין.

התגייסתי לצבא, ובשנת 1951 התחלתי לעסוק בחקלאות, הייתי בעל טרקטורים וקבלן כלים חקלאיים.

בשנת 1956 נשאתי לאישה את אסתר פנגס.

לאסתר ולי ארבעה ילדים: יעקב, אלי, משה ואילנית וכן 11 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים