סולטן רפאל

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. סולטן רפאל
סולטן רפאל

סולטן רפאל

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן יעקב ולונה

יליד לאריסה, יוון

נולדתי בשנת 1927 בלאריסה, יוון. היו לי עוד שמונה אחים ואחיות. אבי היה בעל חנות נעליים בעיר לאריסה.

בשנת 1940 הגיעו מסלוניקי שמועות על המתרחש שם; פינוי יהודים מהעיר ושליחתם ברכבות אל מותם. אבי האמין לשמועות והחליט לברוח עם משפחתו לעבר ההרים. ברחנו לכפר בשם פטרוחוב, כפר שרובו יוונים. אבא לקח עמו נעליים מחנותו, אותם מכר במשך הזמן על מנת לקנות אוכל. משפחה מקומית סייעה לנו והסתירה אותנו. המסתור היה חדר צדדי. לאחר שהיינו שם כשנה הגיעו הגרמנים. אבי שלח אותי ואת אחיי ליער ולהרים בעוד הוא ואימא נותרו בכפר. הם התחפשו לזוג זקנים חולים והגרמנים אשר נכנסו לדירה עזבו אותם לנפשם. בפטרוחוב הסתתרו כ-10 משפחות יהודיות.

כך שרדה משפחתי כארבע שנים. לאחר המלחמה שבנו לביתנו בלאריסה. גילינו כי היוונים תפסו את הבית. רק לאחר שפנינו לפרטיזנים, ואלה איימו על הגזלנים, הושבו לנו הבית וחנות הנעליים.

מאחר ולא מצאתי עבודה החלטתי לעלות ארצה עם אחותי רוזה. הגענו לארץ בשנת 1947 ונקלטנו בקיבוץ עין חרוד. התגייסתי לצבא ונפצעתי בקרבות מלחמת השחרור. לאחר שהשתחררתי עברתי לגור עם אחותי מחוץ לקיבוץ.

בשנת 1950 עברתי למושב נווה ימין מאחר ובמקום היה ריכוז גדול של עולי יוון. יחד עמי גרו עד נישואיהם שני אחיי, יום-טוב ואליעזר. הוריי נותרו ביוון וגרו שם עד לפטירתם.

נשאתי לאישה את זומבול בשנת 1951. יש לנו שלוש בנות: לבנה, שושנה וזהבה, וכן 6 נכדים ו-4 נינים.

כל השנים הייתי חקלאי במושב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים