סידרנסקי גדליהו

  1. Home
  2. /
  3. מגשימים
  4. /
  5. סידרנסקי גדליהו
סידרנסקי גדליהו

סידרנסקי גדליהו

Posted in : מגשימים on by : ערן שאקי Comments:

בן אריה ליב ובריינה

יליד סוחובולה, פולין

נולדתי בשנת 1921 בסוחובולה, פולין. בשנת 1925 עברנו לעיר סובלקי. היינו שישה ילדים, שלוש בנות ושלושה בנים, ובנוסף, הוריי אמצו את בת דודתי היתומה. אבי פתח בעיר נגרייה. אימא טיפלה בילדים ובכל עבודות הבית, רק לעבודת הכביסה היא לקחה עזרה. גם אני, כילד צעיר, נטלתי חלק במשימה. תפקידי היה לקחת את הכבסים לנהר, לשם כך בניתי עגלה. בנוסף, הכנתי לי חכה ממוט ומחוט ודגתי דגים בנהר. כמשפחה מסורתית הלכנו עם אבא בכל שבת לבית הכנסת וחגגנו את החגים היהודיים כהלכתם.

אחיי ואני למדנו בתלמוד תורה ולמדנו גם את שפת הקודש. אחיותיי למדו בבית הספר “תרבות”. בגיל 12 התחלתי לעבוד עם אבי בנגרייה. באותם ימים הצטרפתי לתנועת “השומר הצעיר”, שני מדריכים מהארץ לימדו אותנו על הציונות ועל ארץ ישראל. גם אבי היה פעיל ציוני. בנעוריו היה פעיל בתנועה הציונית “פרי הייט” שהכינה את הצעירים לקראת עלייתם ארצה. עם צעירים אלה נמנה גם פינחס ספיר, לימים שר האוצר.

לאחר שבוע מפרוץ המלחמה נכנס הצבא הרוסי לעיר, ולאחר שבוע נוסף, על פי הסכם ריבנטרופ-מולוטוב הם יצאו. אחותי יפה ואני החלטנו לעבור לעיר אוגוסטופ שהייתה בשליטת הרוסים. עבדתי שם בנגרייה ואת הכסף שלחתי למשפחתי. יום אחד הגיעו לעיר אבי ושני אחיי. לא הכרתי אותו, שערו הפך לבן. בהמשך הצטרפו אלינו גם אמי ואחיותיי. הבת המאומצת נישאה ולא הצטרפה אלינו. הרוסים אפשרו לצעירים עד גיל 18 להיכנס לרוסיה ולעבוד. אחותי ואני עשינו זאת. הוריי, מפאת גילם ובגלל אחיי הצעירים נשארו בעיר. אני קיבלתי עבודה בנגרות ואחותי בבנייה. שמרנו על קשר עם המשפחה עד הפרת הסכם ריבנטרופ-מולוטוב בשנת 1941. התגייסתי לצבא האדום ולחמתי בשורותיו עד תום המלחמה.

לאחר המלחמה חזרתי לפולין אך לא מצאתי איש מבני משפחתי. עבדתי בקטוביץ כמורה. כאשר פתח השומר הצעיר מחנה ילדים ניצולי שואה הצטרפתי והחלנו באיסוף ילדים. הוצאנו אותם מבתים פולנים תמורת כסף ולעתים נאלצנו לחטוף אותם. מידי תקופה שלחנו קבוצות ילדים ארצה. כאשר התחלף השלטון בפולין, נאלצנו לסגור את המחנה.

בשנת 1950 עליתי ארצה.

המשכתי לעבוד בהוראה ובחינוך בבית הספר החקלאי בנהלל. לאחר נישואיי לתמר בשנת 1952 עברנו למגשימים.

לתמר ולי שלושה ילדים: עזרא, ברוריה ואריאלה. יש לי 8 נכדים ו-9 נינים.

מסרתי עדות ב”יד ושם”.

את קורות חיי תיעדתי בספר עבור ילדיי ונכדיי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים