פינקר רינה

  1. Home
  2. /
  3. מגשימים
  4. /
  5. פינקר רינה
פינקר רינה

פינקר רינה

Posted in : מגשימים on by : ערן שאקי Comments:

בת אברהם ופנינה פרופר

ילידת סאנוק, פולין

נולדתי בשנת 1931 בסאנוק, פולין. גדלתי עם אחות גדולה ממני ועוד אחות שנולדה לתוך המלחמה. לאבי היה מחסן עצים ואמי הייתה עקרת בית. למדתי בבית ספר פולני עד כיתה ב’ עם עוד כמה בנות יהודיות.

עם פרוץ המלחמה אבי ברח מפחד שייקחו אותו לעבודת פרך, הוא הגיע לאחותו שגרה בעיר לאסקו שבפולין. בעיר היה תוהו ובוהו. חברה סיפרה לנו איך התעללו בבעלה. אמי לקחה אותנו לאבא, חלק מהזמן נסענו בעגלה רתומה לסוס. שהינו אצל אחותו של אבי זמן מה. הוריי שכרו דירה, בלילה דפקו על הדלת, חיילי הצבא האדום שאלו אם אנו רוצים להישאר או לחזור. שלחו אותנו לסיביר. נסענו ברכבת כמו בהמות והגענו לכפר בתוך יער בסיביר – שם נפטר אבי. אימא נשארה עם 3 ילדות קטנות, אחת מהן תינוקת. מסיביר עברנו לכפר אחר, זהקברשנא, שם הלכתי לבית ספר ולמדתי עד כתה ה’. התנאים היו קשים מאוד. בית הספר היה רחוק והלכנו לשם בשלג, ברוחות ובקור. אימא מכרה את כותנות הלילה שלה כשמלות נשף על מנת להתקיים. אחר כך עבדה קצת בחקלאות, ואנחנו, הילדות, אספנו פירות יער תמורת חלב. לא הרגשנו באנטישמיות ולא התעללו בנו.

בשנת 1945 השתחררנו בכפר זהקברשנא.

במלחמה איבדתי את אבי והרבה דודות ובני משפחה מצד אבי ואמי.

לאחר המלחמה נסענו לאוסטריה ושהיינו במחנה עקורים כשנתיים. אחותי הגדולה התחתנה באוסטריה, ואחותי הקטנה הייתה אתי במוסד, שם למדנו עברית.

עליתי ארצה בעזרת הג’וינט בשנת 1949 באנייה “גלילה”.

בשנת 1953 נישאתי לאהרון פינקר.

עבדתי יחד עם בעלי בצרכנייה במושב והייתי עקרת בית.

לאהרון ולי נולדו שלושה ילדים: נאווה, אריאלה ועודד.

יש לי 8 נכדים ו-2 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים