פרנק יטי אנדריהטה

  1. Home
  2. /
  3. גבעת ח"ן
  4. /
  5. פרנק יטי אנדריהטה
פרנק יטי אנדריהטה

פרנק יטי אנדריהטה

Posted in : גבעת ח"ן on by : ערן שאקי Comments:

בת יוסף ופיליפינה ליוורפול

ילידת אפלדורן, הולנד

נולדתי בשנת 1940 באפלדורן, הולנד. הוריי נולדו בעיירה ארנהיים. אמי למדה הוראה אך לא עבדה בזה, לאחר נישואיה הייתה עקרת בית. אבי עבד יחד עם אביו ודודו במפעל לייצור מחצלות מחבלי קוקוס. יש לי אחות. היינו ציוניים וחיינו את החיים הטובים. גרנו בשכירות בבית גדול, אליו חזרתי עם אמי ואחותי לאחר המלחמה.

בשנת 1940 שבה נולדתי הגיעה המלחמה להולנד, והחלו האיסורים וההגבלות על היהודים. אבא עזב את מקום עבודתו בבית החרושת ועבד בתור שוער במוסד יהודי, עד שהגיעה הודעה שכל היהודים צריכים למסור את האופניים שלהם. שכן של הוריי הלשין עליו והוא נלקח לבית הסוהר בסחפנינג, משם שלח מכתב לאימא. למזלנו, בשכנות גרו שתי אחיות שניהלו בית אבות, אחת מהן הייתה במחתרת והיא דאגה להסתרתנו. משפחתי הועברה לעיר ליידן, התגוררתי אצל קרובת משפחה של אנשי המחתרת שהייתה חשוכת ילדים, עד היום אני שומרת אתם על קשר. אמי הוסתרה אצל זוג לותרנים טובים. הייתה גם תקופה שהועברתי למשפחה אחרת ברוטרדם למשק חקלאי עם הרבה דודים ודודות כיוון שהיו חיפושים של יהודים והלשנות. לאחר שנתיים וחצי חזרתי לבית הוריי ולאט לאט אימא שיקמה את חייה יחד אתנו, בנותיה.

במלחמה איבדתי את אבי שנספה באושויץ, סבים מצד אמי, סבתא מצד אבי ואת אחות אמי ובני משפחתה.

לאחר המלחמה המשכתי להתגורר בהולנד והלכתי לבית ספר, שם למדתי עיצוב אופנה. בשנת 1962 עליתי ארצה. בשנת 1964 נישאתי ליאיר פרנק.

למדתי עצוב פנים, ואני מושבניקית המגדלת פרחים וגם עוסקת בשזירתם.

יש לי חמישה ילדים: איתן, סיגל, שרון, שלומית וחיים.

אני נהנית מ-19 נכדים.

אני מתנדבת בבית הורים הולנדי בהרצליה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים