צחור ברוך ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. צחור ברוך ז”ל
צחור ברוך ז"ל

צחור ברוך ז”ל

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בן יעקב ואתל וייס

ברוך נולד בשנת 1922 בטרובושן, צ’כוסלובקיה. אביו היה נגר. כאשר ברוך היה בן 11 נפטרה אמו. היו לו שני אחים ושתי אחיות. אביו נישא בשנית ונולדו עוד 3 ילדים. בילדותו למד ברוך ב’חדר’ והיה אמור לצאת ללמוד בישיבה, אלא ששני אחיו הגדולים שלמדו שם נהיו ציוניים ולכן החליט האב שלא ישלח את ברוך לישיבה. בגיל 15 החל ברוך לעבוד עם אביו בנגרייה. שני אחיו הגשימו את חלומם הציוני ועלו ארצה עוד לפני המלחמה.

בשנת 1943 גויס ברוך לצבא ההונגרי ונלקח למחנות עבודה, בתחילה בהונגריה ואחר כך בפולין. בכל המחנות עבד במקצועו – נגר. מאחר והיה בעל מקצוע, מצבו היה טוב יותר ביחס לאחרים. בשנת 1944 ברח מהמחנה עם כמה חברים והצטרף לפרטיזנים הסלובקים. היו שם 26 יהודים בקבוצה של כ-200 פרטיזנים. עיקר עיסוקם היה בשיבוש הדרכים ולהקשות על הגרמנים את התנועה. הוא שהה עם הפרטיזנים כ-3 חודשים. עם התקרבות הצבא האדום והצבא הרומני שחבר אליו, רבים הצטרפו אליהם. ברוך נסע לאוסטריה שם שימש כמתרגם בין חבריו הלוחמים לרוסים.

לאחר המלחמה נשאר בצבא הרוסי. בנשקו האישי גירש משפחות שפלשו לבתי יהודים.

בשואה איבד ברוך את אביו, שתי אחיות ואח וכן אחות חורגת.

כאשר חזר ברוך לביתו גילה כי הכול הרוס והבין שבני משפחתו לא שרדו. הוא נסע לבודפשט על מנת להצטרף לקבוצה שהתארגנה לעלייה ארצה. ברוך נשאר שם כשנה וחצי ועסק באיסוף ילדים ובני נוער שנותרו בחיים.

אחות של ברוך שרדה את המחנות, ברוך מצא אותה במחנה עקורים לא הרחק מכפר הולדתם. ברוך עלה על סיפון אניית המעפילים “המעפיל האלמוני” בפברואר 1946. האנייה נתפסה והמעפילים גורשו לקפריסין. במחנה המעצר פגש את חנה גרוסמן. ברוך הגיע ארצה בסוף שנת 1947 ובשנת 1948 ברוך וחנה נישאו בקיבוץ עין חרוד. ברוך עבד בקיבוץ כנגר אך מאחר ואשתו לא רצתה להישאר בקיבוץ, עברו בני הזוג למושב צופית.

ברוך היה נגר ופעיל במפלגת “אחדות העבודה” ושימש כמזכיר איגוד מקצועי בהסתדרות.

לברוך וחנה שני ילדים מאומצים: יעקב ואתי ו-4 נכדים.

קורות חייו של ברוך מתועדים בספר “לא הייתי גיבור”.

ברוך נפטר בתחילת 2012. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים