צימר נתן ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. צופית
  4. /
  5. צימר נתן ז”ל
צימר נתן ז"ל

צימר נתן ז”ל

Posted in : צופית on by : ערן שאקי Comments:

בן נחום ופייגה

נתן נולד בשנת 1913 בנפולוקוביץ, רומניה. אביו היה חסיד ויז’ניץ. לנתן היו עוד שבעה אחים ואחיות. בבגרותו עבר לצ’רנוביץ, שם עבד והיה פעיל בתנועה החלוצית. בשנת 1939 נשא לאישה את מרים אסנפלד. הוא גויס לצבא הרומני, ומששוחרר מהשרות הצבאי, טרם הספיק לבנות את חייו, פרצה מלחמת העולם השנייה והוא גויס לצבא האדום.

לאחר כשנתיים חזר לעיר הולדתו שם מצא חלק מבני משפחתו. הוא שהה עם שתיים מאחיותיו, מבלי לדעת מה עלה בגורל אשתו מרים. באחד הימים, באופן מקרי למדי, פגש את אשתו והם התאחדו. בשנת 1941 העבירו את המשפחה למחנה בטרנסניסטריה, שם שהו ארבע שנים.

בשנת 1946 נתן ואשתו מרים עלו על אניית מעפילים. האנייה עברה דרך נמל בורגס בבולגריה ומשם המשיכו לעבר ישראל. במיצר הדרדנלים חיכו להם שתי אניות אנגליות שליוו אותם לארץ. הם הגיעו לנמל חיפה אך לא הורשו לרדת, ונשלחו למחנה המעצר בקפריסין. נתן ומרים שהו כשנתיים במחנה המעצר בקפריסין ושם, בעיר פמגוסטה, נולדה ביתם צפורה.

בפברואר 1949 המשפחה עלתה לארץ באנייה “מדינת היהודים”. בתחילה עבד נתן בבריכות דגים באזור חדרה. לאחר זמן מה התיישבה המשפחה במושב צופית עם עוד כ-30 משפחות שהיוו את “ההרחבה”.

נתן עבד במשק – בתחילה היה לו חמור, התקדם וקנה פרד ובהמשך – טרקטור.

הוא גידל עזים, טיפח פרות ולול, ולבסוף נטע פרדס. במקביל לעבודתו במשק עבד כמה שנים ב”יכין חק”ל” ובעבודות מזדמנות. נתן היה חבר בוועדת המים במושב במשך שנים רבות.

נתן היה אהוד על חבריו, בעל חוש הומור, בעל אוהב ואבא נהדר.

נתן נפטר בשנת 1968. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים