צ’רליניסקי יואכים (אקי)

  1. Home
  2. /
  3. רמות השבים
  4. /
  5. צ’רליניסקי יואכים (אקי)
צ'רליניסקי יואכים (אקי)

צ’רליניסקי יואכים (אקי)

Posted in : רמות השבים on by : ערן שאקי Comments:

בן וולטר וחנה

יליד דנציג, פולין

נולדתי בשנת 1938 בדנציג, גרמניה – היום גדנסק, פולין. אבי היה בעל חנות לכלי פורצלן, אמי הייתה עקרת בית. לסבים שלי הייתה מאפיה בברלין. חיינו ברווחה ונחשבנו למעמד הביניים.

בשנת 1940 הצליחה משפחתי עם עוד 600 יהודי העיר להגיע ברכבת לברטיסלאבה שבצ’כוסלובקיה. בעיר התרכזו כ-3,500 איש שהצליחו לצאת מגרמניה ומעוד ארצות. הפלגנו בדנובה ועברנו דרך כמה מדינות עד אשר הגענו לרומניה. בנמל טולצ’ה עלינו על סיפון האנייה “אטלנטיק” שהפליגה לעבר ארץ ישראל. השייט ארך כחודש ימים. בדרך נגמר מלאי המזון והפחם להסקה. כל דבר עץ שניתן לפרק נלקח להסקת המנועים. לאחר תלאות רבות הגענו ב-24 בנובמבר לנמל חיפה ונשלחנו למחנה עתלית, שם שהינו שבועיים. היינו אמורים לעלות על ה”פטריה” – אנייה שטובעה בידי ה”הגנה” על מנת למנוע את הגירוש מהארץ. אני הייתי בן שנתיים בשעה שהועליתי על אניית גירוש למאוריציוס. ב-9 בדצמבר הועלנו על סיפון אנייה הולנדית שהייתה בפיקוח בריטי. שתי אניות גירוש יצאו עם כ-1,600 איש לגלות באי מאוריציוס בדרום מערב האוקיינוס ההודי, אי ששימש את הבריטים כמושבת עונשין.

הייתי במאוריציוס כ-5 שנים. באי הייתה הפרדה, הגברים במחנה אחד, והנשים עם הילדים הצעירים במחנה אחר. כ-50 נשים וילדים גרו במבנה ארוך אחד, בעוד הגברים שוכנו במבנה בית הסוהר.

באי הלכתי לגן ולכיתה א’. חיי התרבות באי היו מפותחים וכללו מופעים שונים. מפקד המחנה היה קצין בריטי והיה לו בן בגיל שלי ושנינו בילינו שעות רבות יחד, וכן הצטרפתי למשפחת הקצין לטיולים באי. למזלי, מגפת “שיתוק ילדים” שפרצה באי לא פגעה בי. מאוחר יותר נתנו לגברים להיפגש עם נשותיהם וילדיהם.

באוגוסט 1945, בעזרת הסוכנות היהודית, הגענו שוב לארץ ישראל והתיישבנו ברמות השבים, מושב שהקימו יוצאי גרמניה.

במלחמה איבדתי סבי וסבתי מצד אמי. דודי, אח של אבי, נעלם ערב המלחמה.

בשנת 1960 נשאתי את ציפי סליטן לאישה.

לציפי ולי שלושה ילדים: אורית, רונן ואילת, וכן 8 נכדים.

שירתי בצבא קבע ועבדתי כמה שנים בתעשייה האווירית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים