קאליפה חוה

  1. Home
  2. /
  3. ניר אליהו
  4. /
  5. קאליפה חוה
קאליפה חוה

קאליפה חוה

Posted in : ניר אליהו on by : ערן שאקי Comments:

בת משה וקלרה גרופר

ילידת רואן, צרפת

נולדתי בשנת 1940 בעיר רואן שבמרכז בצרפת. אבי היה רופא. בצעירותו היה חבר בתנועת הנוער “התקווה” שהייתה מסונפת ל”כחול-לבן” (Bloue wise) הגרמנית. אני הבת הגדולה, להוריי היה ילד בכור שנפטר. הוריי דאגו לי מאוד, בעיקר בשל העובדה שנולדתי לתוך המלחמה. הבית היה יהודי לא מסורתי, אך ציוני מאוד. כל שידוע לי על אותם ימים הוא מפי הוריי וחבריהם.

בשנת 1943, בהיותי בת שלוש, נכבשה צרפת בידי הגרמנים. בעיר רואן שבמחוז וישי פעלה המחתרת הצרפתית “מקי”. כאשר חיינו היו בסכנה דאגה אמי לניירות מזויפים ותכננה את הבריחה מהעיר. סבי וסבתי מצאו יחד עם אמי ודודתי מקום מסתור אצל משפחת קור, שהוכרה “כחסידת אומות עולם”. הכפר שבו הסתתרנו בחבל הלואר הגבוה היה ידוע בהצלת יהודים, וקיבל מדליה קולקטיבית של “חסידי אומות עולם”. הכומר המקומי דאג שכל משפחה מקומית תסתיר משפחה או ילדים יהודיים. הם אמרו: “אנו לא מכירים יהודים, אנו מכירים רק בני אדם”. אבי הסתתר בעיר, ועבר ממקום למקום. אמי ודודתי הסתתרו אצל משפחת קוור בעיר ליאון. אני הוסתרתי בכפר קטן, מדיבלי, אצל אישה טובה בשם “דודה לילי”. בשנת 1982 הגיעה “דודה לילי” לביקור בארץ ונטעה אתי ועם ומשפחתי עץ בשדרת “חסידי אומות עולם” ביד ושם וקיבלה את “אות הכבוד”.

בתום המלחמה חזרנו לרואן.

לאחר המלחמה נולדו שני אחיי, עמנואל ודניאל. אבי עשה חיל בתור רופא, פתח קליניקה פרטית והיה נשיא הקהילה היהודית בעיר. לאחר שהתבססנו כלכלית החלטנו לעלות ארצה, זה היה חלומנו מזה שנים.

בשלהי 1951, לאחר פטירת סבי וסבתי, עלינו ארצה; אבא, אימא ושלושת הילדים וכן הדודה. בני משפחה שהיו כבר בארץ עזרו בקליטתנו. אבי החל לעבוד כרופא בקופת חולים בחדרה.

בשנת 1963 נישאתי לאברהם קאליפה בניר אליהו.

במשך שנים רבות עבדתי בהוראה, וכן עסקתי בפעולות בתרבות וארגון מסיבות חגים בקיבוץ ובעריכת העלון הקיבוצי.

לאברהם ולי שלושה ילדים: אוהד, תמר ונדב, וכן 3 נכדים.

כיום, כגמלאית, אני עוזרת לילדיי בטיפול בנכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים