קבליס רבקה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. קבליס רבקה
קבליס רבקה

קבליס רבקה

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בת שלמה וקלרה אטון

ילידת טריקלה, יוון

נולדתי בשנת 1935 בעיר טריקלה, יוון. אבי היה סוחר בגדים ואמי עסקה ברקמה. היו לי שני אחים וארבע אחיות.

עם נפילת הפצצות הראשונות על העיר החליט אבא לברוח מהמקום. העמסנו מכונת תפירה ומעט בגדים על עגלה ויצאנו לעבר הכפר הסמוך. בתחילה אפשרו הגרמנים לאיטלקים לשלוט ולפקח על הנעשה בכפרים הקטנים, אז היה המצב סביר וזכינו ליחס טוב. הגענו במסענו למבנה בית ספר, שם העברנו את הלילה. במבנה שכנו קודם חיילים איטלקיים והמקום שרץ כינים. אני זוכרת שלמחרת היו כולם “אכולים” מהכינים וסבלנו היה בל יתואר.

לאחר כשבוע נודע לנו כי הגרמנים מתקרבים. ברחנו לעבר הכפר קורי. אימא רקמה עבור הכפריים ובתמורה קיבלנו מעט שמן ואוכל. בתקופה זו נולדה אחותי הצעירה רינה.

בעת שהותנו בכפר חלו כמה מבני משפחתי בפסוריאזיס, מחלת עור קשה. תושבי הכפר נידו אותנו ומנעו מאתנו מזון ומים. קרובת משפחה, שהייתה מראשי הפרטיזנים באזור, שמעה על כך. הפרטיזנים הגיעו לכפר וקראו לבני המקום להתרכז במרכז הכפר. האם איימו שאם הכפריים לא יספקו לנו מזון, הם ישרפו את הכפר. האיום עשה את שלו. מאותו יום הניחו הכפריים מול דלת ביתנו מים, חלב, לחם ועוד מוצרים.

בתום המלחמה חזרנו לביתנו בעיר טריקלה. מצבנו הכלכלי היה קשה. עברתי לגור בבית דוד עשיר בעיר וולוס. כך יכולתי ללמוד בבית ספר, ולהקל במידת מה על שאר המשפחה.

אבי, שלמה, לא מצא איש מבני משפחתו. בשואה מצאו את מותם סבתי ודוצה, אחיו של אבי: דוד אטון, חיים אטון ובנותיו סטרולה ורוזה, אחותו פרנולה בעלה וששת ילדיהם והאחות מזל. כמו כן נספו אליהו גני, אח של אמי, וארבעת ילדיו.

בסוף 1948 עליתי ארצה. מבית העולים בנתניה עברתי לכרכור. רחל ינאית בן צבי, אשת נשיא המדינה, אספה ילדים למוסדות של עליית הנוער. אני, אחותי ואחי הועברנו למוסד בעין כרם שבירושלים, שם היינו כשנתיים וחצי.

בשנת 1949 הצטרפה אמי לקבוצת המתיישבים הראשונה בכפר סבא הערבית, שם הייתה המבשלת. משם עברנו לנווה ימין. אני ואחי הצטרפנו לאימא והיינו לחקלאים. המקום שהיה לפנים מעין ביצה ונתון להצפות, היה למושב פורח. הצלחנו בגידולי הבצל, השום ושאר הירקות.

בשנת 1953 נישאתי לבן עירי, רפאל קבליס.

יש לנו שלושה ילדים: שרה, ליאורה ואלי, וכן 12 נכדים ו-4 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים