קבליס רפאל

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. קבליס רפאל
קבליס רפאל

קבליס רפאל

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בן אליהו ואסתר

יליד טריקלה, יוון

נולדתי בשנת 1930 בעיר טריקלה, יוון. אבי היה סנדלר ואמי תופרת. היה לי אח מבוגר ממני ושתי אחיות. חיינו בשכונה יהודית. הייתה לנו חצר גדולה, כפריי הסביבה נהגו לנצל אותה בשעה שבאו לעיר עם הבהמות והתוצרת החקלאית שלהם. אני זוכר גילויי אנטישמיות בודדים.

אני זוכר את תחילת המלחמה עם האיטלקים באוקטובר 1940, רעש ההפגזה הראשונה עדיין מהדהד באוזניי. באפריל 1941 החלו התקפות הגרמנים לנוכח כישלון האיטלקים. ראיתי את מטוסי ה”שטוקה” הגרמניים הצוללים לעבר הכפר ומטילים את פצצותיהם. אבא דאג שכל המשפחה תישאר יחד.

עם תחילת הרדיפות, החליט אבי לעזוב את העיר ולהצטרף לפרטיזנים בהרים. השתדלנו לחגוג את החגים היהודיים ומידי פעם חזרנו לטריקלה. העשירים והמבוגרים לא ברחו מהעיר, את רובם לקחו הגרמנים. מאחר והתנאים בהרים היו קשים יותר, חבריי בעיר, למרות המלחמה, חיו בתנאים טובים יותר – אני זוכר כי קינאתי בחבריי על הבגדים והנעליים הטובים יותר שהיו להם.

עם התקרבות הגרמנים למקום שהותנו, ברחנו הלאה, להרים הגבוהים יותר, לעבר הכפרים קרינצה וקורשבו. שימשתי כשליח והעברתי פתקאות מהפרטיזנים לתושבי הכפרים. לעתים ירו עליי, אז הייתי יורד מגב החמור עליו רכבתי וממשיך בריצה.

כאשר נכנסו הגרמנים לכפר, אישה גרמניה, שהייתה נשואה לאחד מבני הכפר, פנתה לחיילים וביקשה שלא יפגעו באמי. במעשה זה הצילה את חייה.

לאחר שהגרמנים יצאו את יוון חזרנו לביתנו בטריקלה.

הנוצרים היווניים הסתכנו על מנת להציל יהודים, למרות שעל פי אמונתם היהודים הם שאחראים למותו של ישו.

בשואה איבדתי את סבתי רחל, סבתי בת שבע, סבי רפאל, שרינה – אחות אבי, את אסתרינה, אחות אבי בעלה ושתי בנותיה, ואת יעקב, אח אמי, אשתו וארבעת ילדיהם.

לאחר המלחמה למדתי בתיכון בעיר.

עליתי ארצה עם אחי בשנת 1949. הגענו לבית עולים בנתניה, משם עברנו לקרובי משפחה בתל אביב. עבדנו וחסכנו כסף. לאחר שקנינו דירה ביפו הצטרפו אלינו ההורים שעלו ארצה בשנת 1950.

התגייסתי לצבא, ולאחר שהשתחררתי התחלתי לעבוד בקלמניה (בית ברל) ועסקתי בעבודות שונות, החל מסבלות, עבודה בחקלאות, טרקטוריסט ונהג. בשנת 1956 נטעתי את הפרדס הראשון בנווה ימין. הייתי מנהל עבודה ומנהל בית אריזה בתנובה וגם שימשתי כיו”ר ועד היישוב.

בשנת 1953 נשאתי לאישה את בת עירי, רבקה אטון.

נולדו לנו שלושה ילדים: שרה, ליאורה ואלי.

אנו נהנים מ-12 נכדים ו-4 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים