קושמרו יוסף ז”ל

  1. Home
  2. /
  3. ניר אליהו
  4. /
  5. קושמרו יוסף ז”ל
קושמרו יוסף ז"ל

קושמרו יוסף ז”ל

Posted in : ניר אליהו on by : ערן שאקי Comments:

בן שמעון ופרומה

יוסף נולד בשנת 1929 בדורוהוי, רומניה. ליוסף היה אח, אברהם, הגדול ממנו ואחות, לאה, צעירה ממנו. אביו עבד יחד עם הדוד בחנות שלהם לחומרי בניין, לאמו הייתה חנות מכולת. המשפחה הייתה ציונית. יוסף נהג ללכת לבית הכנסת כמו כל בני משפחתו ומגיל צעיר מאוד אהב לשיר פרקי חזנות.

בגיל 13 אולץ יוסף להפסיק את לימודיו. ביולי 1940, לאחר נסיגת הצבא הרומני מבסרביה ובוקובינה מפני הצבא הרוסי, התרחש פוגרום בעיר. בפוגרום זה נרצחו 200 יהודים בצורה אכזרית. לאחר הפוגרום הטילו השלטונות הרומנים גזרות כלכליות שונות על היהודים והפלו אותם לרעה. המחוז צורף לבוקובינה “וחוקי ונזה” חלו עליו: איסור לנסוע ברכבות, הגבלת התנועה בעיר וענידת טלאי צהוב. בשלב מסוים כל היהודים מגיל 14 ועד גיל 60 גויסו לעבודת כפייה. בתאריך 8.11.1941 החל הגרוש הראשון מהעיר דורוהוי לאזור מוגילב, בזמן זה גורשו בשבוע ימים 12,000 איש. בני משפחתו שיחדו אנשי משטרה ולכן נשארו בעיר. לאחר חודש הוגלה אביו למחנה כפייה ומשם חזר לאחר חצי שנה חולה ומותש. בפסח 1942 חל גירוש נוסף של היהודים שנותרו בעיר, אך למשפחתו לא נותר כסף לשוחד. הם הסתתרו בעלית גג של בית שהתפנה מיושביו בגירוש הראשון. יוסף התחפש לצועני כדי לאסוף מצרכי מזון למשפחתו. הם הסתתרו עד שהרוסים כבשו את המקום. כאשר חזרו לביתם מצאו רק קירות.

יוסף נשאר בדורוהוי עד סוף 1947, אז עלה ארצה. הוא גורש לקפריסין, וכשחזר הופנה למחנה עולים ברעננה. עם חזרתו מקפריסין גויס לצבא, מילא תפקידים שונים כחייל וכקצין.

ב-1950 היה בין מקימי ניר אליהו. יוסף מילא תפקידים בכירים בהסתדרות ובסוכנות היהודית. כמו כן שימש מפקד אזור ביישוב והיה איש צבא בנשמתו.

בשנת 1953 נשא לאישה את ציונה.

לזוג נולדו ארבעה ילדים: מלכה, דורון, אריאל ולילך.

יוסף נפטר בשנת 1998. יהי זכרו ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים