קיניגיל גניה

  1. Home
  2. /
  3. רמות השבים
  4. /
  5. קיניגיל גניה
קיניגיל גניה

קיניגיל גניה

Posted in : רמות השבים on by : ערן שאקי Comments:

בת מאיר שלום ושרה גולדפישר

ילידת סקולה, פולין

נולדתי בשנת 1925 בסקולה, פולין. אמי ואבי עבדו בחנות לכלי בית, סבתי ודודי ניהלו את הבית. הבית נבנה כאשר אני הייתי ילדה גדולה והיה בן שתי קומות ובו 4 דירות, שלוש היו מושכרות. עד גיל 12 למדתי בבית ספר רגיל. כאשר פרצה המלחמה המשכתי ללמוד תחת השלטון הרוסי עוד שנתיים.

בשנת 1939 העובר האזור לשליטת הרוסים על פי הסכם ריבנטרופ-מולוטוב. בשנת 1941 הגרמנים כבשו את המקום. אבי וחברו קנו מהרוסים מסמכים מזויפים לי ולחברתי, ועברנו לפשמישל, עיר גדולה לא רחוק מסקולה, וגרנו תקופה לא ארוכה אצל משפחה פולנית תחת זהות גרמנית ועבדנו אצל קצינים גרמנים בתור עוזרות בית. בבית גר שוטר פולני אשר לא ידע את זהותנו, הוא הביא לנו טליתות שנתפור מהבד שמלות עבורנו. כאשר הרגשנו שהמצב לא טוב ולא היה יותר כסף להחזיקנו ברחתי באחד הימים וגם חברתי ברחה אך הגרמנים תפסו אותנו והכניסו אותנו לגטו בפשמישל. הועברנו לגטו פלשוב שבקרקוב שם עבדתי במתפרה “לסקרזיסקו-קמיינה”. משם הועברתי לליפציג שם גרנו בצריפים ולבשנו את בגדי האסירים. היה שם שומר אחד מבוגר שעודד אותנו. שמרו עלינו שומרות גרמניות שעשו לנו מסדרים, אך גם חגגנו את חגי היהודים ושרנו בצריפים מבלי שיפריעו לנו. עבדנו בבית חרושת לנשק, יצרנו פגזים – אף פגז לא יצא תקין. זה נמשך עד מאי 1945, גמר המלחמה.

האמריקנים שחררו אותנו במאי 1945 בליפציג. המשחרר שלנו היה יהודי משיקגו יחד עם נהגו והוא דאג לנו.

במלחמה איבדתי את הוריי, סבתי ודודי, אח אחד, דוד ודודה מצד אמי.

לאחר השחרור הלכנו ובדרך גנבנו בגדים וקצת אוכל. הייתי במחנה עקורים בווימר. הקצין היהודי ששחרר אותנו הפנה אותנו לחווה, “קיבוץ בוכנוולד”, של גרמני שברח, שם התארגנו כמה חברה שהתקבצו מכל מיני מחנות מהאזור, לימים הקימו את קיבוץ נצר סירני. אותו קצין יהודי היה עורך דין משיקגו והוא השיג לנו סרטיפיקטים כדי שנוכל לעלות לארץ.

עליתי לארץ באוגוסט 1945. הגענו לעתלית שם צילמו אותנו ושמנו הופיע בעיתון. בן דוד של אבי ראה את שמי ולקח אותי אליו. משם הגעתי לקבוצת אפיקים.

בשנת 1947 נישאתי לשמעון קניגיל.

מאפיקים הגעתי לרמות השבים. עבדתי בתור אם בית בדיור מוגן “ורה סולומון”.

לשמעון ולי שני ילדים: מאיר-דב ואורי וכן 6 נכדים ו-4 נינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים