רוקח לאה

  1. Home
  2. /
  3. נווה ימין
  4. /
  5. רוקח לאה
רוקח לאה

רוקח לאה

Posted in : נווה ימין on by : ערן שאקי Comments:

בת שלמה וקלרה אטון

ילידת טריקלה, יוון

נולדתי בשנת 1936 בטריקלה, יוון. אבי היה סוחר בגדים ואמי הייתה תופרת. היו לי שני אחים וארבע אחיות. ימי ילדותי זכורים לי כימי ילדות שגרתיים עד כניסת הנאצים לטריקלה בשנת 1942. עם כניסתם לעיר הוטל עוצר בכל יום החל מהשעה ארבע אחר הצהריים. משעה זו עברו הנאצים ברחובות עם כלביהם. אני זוכרת מקרה שהעוצר החל בעודי בבית חברתי. למזלי, הבתים בשכונה היו צמודים ואני עברתי דרך חלונות הבתים חזרה לביתי.

באותם ימים תפסו הגרמנים את אבי ועוד יהודים והם נשלחו לעבודות בכבישים. כשאבא חזר לביתו החלו שמועות על תכניות הגרמנים לגבי היהודים. עם נפילת הפצצות הראשונות על העיר, החליט אבא לברוח. משפחתי ברחה לכפר בהרים שם היה בטוח יותר כי הנאצים התקשו להגיע למקומות אלו עם רכביהם. בנוסף, חששנו מהפרטיזנים שהיו בהרים. שכרנו חדר בכפר והתקיימנו משאריות אוכל של הכפריים, מפירות העצים ובעיקר ממכירת החפצים שאימא הביאה מבית המשפחה שבעיר ומעבודות הרקמה שלה עבור הכפריים. בתמורה קיבלה מצרכי מזון בסיסיים כמו שמן, קמח וחמאה. בכפר זה נולדה אחותי הצעירה, רינה. בעת שהותנו בכפר חלו בני המשפחה בטיפוס. בנוסף לכך, גופו של אחי היה מכוסה בפצעים ומסיבה זו תושבי העיר נידו את המשפחה מקרבם ומנעו מאתנו מזון ומים. קרובת משפחה, שהייתה מאנשי הפרטיזנים באזור, שמעה על כך. הפרטיזנים הגיעו לכיכר וקראו לבני המקום להתרכז במרכז הכפר. הם איימו שאם הכפריים לא יספקו לנו מזון, הם ישרפו את הכפר. מאותו יום הניחו הכפריים מול דלת ביתנו מים, חלב, לחם ומוצרים נוספים.

בתום המלחמה שבנו לטריקלה וגילנו כי ביתנו הופצץ. בשל כך עברה רוב המשפחה להתגורר בבית הדוד דוד. שני אחיי עברו לגור בבית הדוד, אהרון גני, בעיר וולוס כדי להקל על המשפחה.

אבי, שלמה, לא מצא איש מבני משפחתו ונפטר אחרי זמן קצר בטריקלה. בשואה מצאו את מותם סבתי ודוצה, אח של אבא, דוד אטון, חיים אטון ובנותיו סטרולה ורוזה, אחותו פרנולה בעלה וששת ילדיהם והאחות מזל. כמו כן נספו אליהו גני, אח של אמי, וארבעת ילדיו.

לאחר תקופת הכשרה באתונה, עליתי ארצה בסוף 1948 עם אמי, אחי, אחיותיי וילדיו של הדוד מוולוס. מבית העולים בנתניה עברתי לכרכור ומשם הועברתי עם אחי ואחותי לעין כרם בירושלים, שם היינו כשנתיים וחצי. בשנת 1949 הצטרפה אמי לקבוצת המתיישבים הראשונה בכפר סבא הערבית ושימשה שם כמבשלת. משם עברנו למושב נווה ימין. אני ואחי הצטרפנו לאימא והיינו לחקלאים.

בשנת 1956 נישאתי ליוסף רוקח. ניהלתי את משק הבית ואת המשק החקלאי: רפת, פרדס ושטחי בוטנים.

ליוסף ולי נולדו ארבעה ילדים: מזל, אורלי, ברוך וסיגל ויש לנו 9 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

עיצוב ותוכן : ערן שאקי

פיתוח: joomaster בניית אתרים